Latarnie morskie

latarnia

latarnialatarnia

Latarnie morskie na przestrzeni wielu lat były jedynym zwiastunem wybrzeża morskiego dla żeglujących nocami marynarzy. Na dzień dzisiejszy nie tylko są pomocą gdy sztormowe fale zalewają statek a sprzęt elektroniczny zawiedzie, ale również stanowią istotny element turystyczny wpisując się romantyczną nutą w nadmorski krajobraz.
Na polskim wybrzeżu możemy znaleźć piętnaście latarni morskich, z czego tylko jedna, Kołobrzeska, nie jest latarnią czynną.  W Województwie Zachodniopomorskim ich posiadaniem mogą się poszczycić wybrzeża w Świnoujściu, Kikucie, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie i Jarosławcu. Na terenie Województwa Pomorskiego jest ich osiem, mianowicie w Ustce, Czołpinie, Stilnie, Rozewie, Jastarni, Helu, Gdańskim Porcie Północnym i w Krynicy Morskiej.

Latarnią morską, która po prostu trzeba zobaczyć jest ta w Świnoujściu. Jedna z najstarszych i na pewno najwyższa na polskim wybrzeżu, ze swoją żółtą wieżą i przeszkloną laterną uznawana jest za na najpiękniejszą. Po okresie drugiej wojny światowej przeszła gruntowną renowację, później kolejną, skończoną w 2000 roku.

Najbardziej zachwycający jest widok z jej szczytu, widać niemieckie wyspy i latarnię Greifswalder Oie. Ciekawym zabytkiem jest latarnia w Kołobrzegu, powstała w bardzo charakterystycznym miejscu na głównej platformie starego fortu stacji pilotów, to miejsce również warto zwiedzić. Podobnie latarnia w Ustce, również reprezentuje bardzo ciekawy obiekt architektoniczny. Ośmiokątna wieża jest przytulona do budynku latarników, całościowo z mnóstwem gzymsików, daszków i wielo-rozmiarowych okien prezentuje się nad wyraz uroczo.

Latarnia w Stilo również prezentuje się ciekawie, wygląda bardzo charakterystycznie pomalowana u dołu na czarno, w środku na biało i z czerwoną górną częścią. Schodami wchodzi się na dolna galerie, górna niestety nie jest dostępna do zwiedzania. Najmłodszą polską latarnią jest ta, którą znajdziemy w Gdańsku. Smukła sześćdziesięciometrowa niebieska wieża z dwupiętrową chatką baby jagi na szczycie jako jedyna wyposażona jest w windę która zawiezie nas na szczyt. Niestety, widok na morze zarezerwowany jest jedynie dla pracowników. To tylko kilka obiektów którymi nasze wybrzeże może się poszczycić, a warto zobaczyć je wszystkie i kierując się szlakiem latarni polskich zwiedzić polskie okolice przybałtyckie.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Podsumowanie letniego sezonu w Kołobrzegu

Podsumowanie letniego sezonu w Kołobrzegu

Letnie nadbałtyckie kurorty podsumowują kończący się sezon. Czy w tym roku pogoda dopisała? Czy Polacy chętnie podróżowali nad polskie morze? W Kołobrzegu najwięcej turystów wypoczywało w okresie między 15 lipca...
Spa nad morzem

Spa nad morzem

Czas, który spędzamy nad morzem jest zawsze czasem dobrze spożytkowanym. Kąpiele wśród morskich fal, babki z piasku i zachód słońca rozlewający się po tafli Bałtyku to najbardziej oczywiste plusy, z...
Wiosna nad morzem

Wiosna nad morzem

Wiosna jest czasem, w którym otaczający nas świat budzi się radośnie do życia, przepełniając pozytywną energią wszystkie żyjące istoty. To zarazem przedsmak lata, gdy nie da się nie cieszyć każdym...