Home Artykuły Destynacje Świat Tureckie wakacje jesienią: co warto wiedzieć?

Tureckie wakacje jesienią: co warto wiedzieć?

8 min read

Planujesz wyjazd do Turcji we wrześniu lub w październiku? To świetny pomysł! Zobacz, czego możesz się spodziewać po jesiennym wypoczynku w tym kraju. Jaka będzie pogoda? Co warto wtedy robić? Czytaj dalej i dowiedz się, jak spędzisz czas w Turcji, gdy w Polsce będzie szaro i deszczowo.

Pogoda w Turcji jesienią – czy jest się czego obawiać?

Pogoda jest dla większości osób najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas planowania wypoczynku. Latem obawy można mieć, jadąc nad Bałtyk, ale już do kraju w basenie Morza Śródziemnego – nie. A jak jest jesienią? Ta pora roku jest w Turcji znacznie cieplejsza i przyjemniejsza niż w Polsce. Jeśli więc masz wizję krótkich, ponurych i na wskroś deszczowych dni – nie musisz się obawiać.

A jak dokładniej kształtuje się pogoda w Turcji jesienią? Weźmy pod uwagę październik – jest to miesiąc bardziej „miarodajny”, zwłaszcza że we wrześniu w tym kraju panuje jeszcze upalne lato (temperatury w Alanyi nawet w drugiej połowie miesiąca mogą sięgać 31°C!). Jak zatem jest?

  • We wspomnianej już Alanyi, czyli na Riwierze Tureckiej, w dzień panuje nawet 27°C. W nocy jest już chłodniej, bo trzeba się spodziewać ok. 15°C. Temperatura Morza Śródziemnego nadal zachęca do kąpieli – to ok. 23°C! Można tu liczyć na ok. 9 h słońca każdego dnia.
  • Nieco chłodniej, ale nadal zachęcająco wypada Riwiera Egejska. Tu w dzień temperatura to średnio 23°C, a w nocy ok. 16°C. Woda ma ok. 22°C. Można liczyć na ok. 8 h słonecznych.

Jak zatem widać – to pogoda, która odpowiada w dużej mierze polskiemu latu! Sceptyczni mogą zapytać jednak, co z deszczem. Owszem, może się zdarzyć kilka deszczowych dni, jednak statystyki pokazują, że w październiku jest ich odpowiednio w Alanyi – ok. 4, a w Bodrum – ok. 6 w całym miesiącu. Nie jest to więc duży powód do obawy.

Ceny w Turcji jesienią: jeszcze bardziej przyjazne dla portfela!

Lubisz budżetowe urlopy, ale nie chcesz sobie odmawiać komfortu dobrej klasy kurortu turystycznego? Turcja na wakacje jesienią będzie w takim razie doskonałym wyborem. Ten kraj słynie ze świetnej infrastruktury hotelowej i bardzo bogatej formuły all inclusive. Jednak w lipcu czy sierpniu ceny za pobyt w 5-gwiazdkowych obiektach z najwyższą oceną mogą być bardzo wysokie. Jesienią nie trzeba się jednak obawiać – spadają nawet o kilkadziesiąt procent. Dlatego w tym okresie można albo bardzo wyraźnie ograniczyć wydatki na wakacje, albo… wydać tyle, ile się zaplanowało, ale na wyższy standard.

Pamiętaj: jeśli obawiasz się deszczu, wybierz 5-gwiazdkowy kurort z opcją SPA i basenem wewnętrznym. Dzięki temu, jeżeli na zewnątrz będzie padało przez dzień czy dwa, ten czas poświęcisz po prostu na relaks w jacuzzi czy na skorzystanie z prawdziwego tureckiego hammamu. To atrakcja, której nie można przegapić podczas pobytu w Turcji, korzystna również dla Twojego ciała. Koniecznie sprawdź!

Zwiedzanie Turcji jesienią jest znacznie przyjemniejsze

Będąc na wakacjach w Turcji, nie sposób nie wybrać się na choć jedną wycieczkę. Ten kraj obfituje w niezwykłe miejsca warte zwiedzenia. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy historii, jak i natury. Sęk w tym, że w lipcu czy sierpniu poziom zatłoczenia w najpopularniejszych zabytkach może odbierać radość ze zwiedzania ich. W październiku nie ma już tego problemu. Dlatego jeśli planujesz spędzić dzień czy dwa w Kapadocji albo zobaczyć fasadę biblioteki Celsusa w Efezie – jesień to najlepszy moment na planowanie wyjazdu.

Pamiętaj przy okazji, że także obłożenie w hotelach jest mniejsze. A to oznacza, że możesz zapomnieć o problemach z dostępnością leżaków w najlepszym miejscu przy basenie czy z tłokiem i kolejkami w restauracjach.

Zastanawiasz się, ile będą Cię kosztować tureckie wakacje w październiku? 3-gwiazdkowy hotel ze śniadaniem w Alanyi to koszt od ok. 1300-1400 zł/os. na tydzień. Natomiast 5-gwiazdkowy kurort w tym samym rejonie, z formuł all inclusive to koszt ok. 2 100 zł/os.

Zaplanuj swój wypoczynek i odczaruj jesień. Szybko przekonasz się, że spędzanie jej pod palmami i na plaży ma znacznie większy urok.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Destynacje Świat

Sprawdź również

Impreza okolicznościowa – 15 punktów wartych uwagi

Organizowanie imprez okolicznościowych jest sztuką, która wymaga uwzględnienia wielu czynn…