Jak się przygotować do długiej podróży samochodem?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1204516_144875551211190_315290821211191_43750129

Wakacje to wzmożony okres wszelkich wyjazdów urlopowych. Myśląc o dalekich podróżach najczęściej wybierany jest samolot, jednak duża rzesza rodaków równie chętnie wyrusza w dalekie trasy własnym samochodem. Ma to z pewnością wiele zalet, z których najważniejsze to niezależność i elastyczność. Długa trasa to jednak ogromny sprawdzian, zarówno dla kierowcy, jak i jego samochodu. Jak przygotować się do takiej podróży, by uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą popsuć całą wyprawę?

Gdy wybór odległego miejsca docelowego został już zakończony, przychodzi pora przygotować samochód na taką przeprawę. W bardziej komfortowej sytuacji są właściciele aut nowych, które znajdują się zazwyczaj w świetnej kondycji technicznej, nieco gorzej mają posiadacze kilku, czy kilkunastoletnich modeli. Jednak niezależnie od posiadanego samochodu, każdy właściciel powinien szczegółowo sprawdzić stan techniczny pojazdu. Warto to uczynić stosunkowo wcześniej, by w razie wystąpienia jakichkolwiek usterek, był czas na ich usunięcie. Ci, którzy nie posiadają przynajmniej podstawowej wiedzy na temat mechaniki samochodowej, powinni powierzyć swój pojazd specjalistycznemu warsztatowi. Należy pamiętać, że nie wystarczy sprawdzić, czy wszystko działa, lecz skontrolować stopień zużycia niektórych elementów, nieco wysłużone klocki hamulcowe na pewno nie wytrzymają kilku tysięcy kilometrów w górzystym terenie, a dopiero co mała dziurka w układzie wydechowym, może w czasie tak długiej trasy pozbawić kierowcę całego wydechu. Jeśli panują upały, warto również zwrócić uwagę na stan klimatyzacji. Koniecznie należy upewnić się, czy obecne jest niezbędne wyposażenie, takie jak ważna gaśnica, lewarek, apteczka czy trójkąt. Ich brak może obniżyć bezpieczeństwo podróży, jak również narazi kierowcę na nieprzyjemności podczas kontroli drogowej w państwie, w którym taki element jest obowiązkowy. Ważne jest także sprawdzenie stanu opon, bo nawet najlepsze opony, gdy są już zużyte mogą nam popsuć całą trasę.

Gdy samochód jest już przygotowany do jazdy, nastaje czas na dokładne zaplanowanie trasy. Wbrew pozorom nie wystarczy ustawić adres na ekranie nawigacji, koniecznie trzeba prześledzić przebieg drogi na klasycznej mapie, by można było dokonać nieco udoskonaleń. W tym celu warto poszukać na wszelkiego rodzaju portalach turystycznych porady dotyczące wyboru trasy do miejsca, w które udaje się kierowca. Jeśli jest tylko jeden prowadzący, obowiązkowo trzeba zaplanować też miejsca odpoczynku, nie można nigdy dopuścić do przemęczenia kierowcy. Należy także sprawdzić aktualne różnice w przepisach drogowych w państwach, przez które będzie się przejeżdżało i nie zapomnieć o zielonej karcie lub dodatkowym ubezpieczeniu.

Przed samą podróżą przychodzi moment za zapakowanie bagaży. Wybierając auto, jako środek podróży, zabiera się ze sobą zazwyczaj wszystko, co tylko może się przydać. W tych okolicznościach nawet pojemne auto staje się niewystarczające. Jednak wystarczy zapakować wszystkie bagaże z głową, by bez większych problemów pomieścić cały ekwipunek. Należy pamiętać o pewnych zasadach w umieszczaniu ich w bagażniku, tzn. duże i ciężkie przedmioty powinny znaleźć się na samym dnie i jak najbliżej oparcia tylnych foteli, zwiększy to bezpieczeństwo w przypadku ostrego hamowania. Gdy bagażnik jest pełny nie wolno zapomnieć o prawidłowym ustawieniu przednich świateł, które wymagają wtedy regulacji.

Nawet całodobowa jazda samochodem nie musi być nużąca, wystarczy zadbać o pewne przyjemności, takie jak ulubiona muzyka, czy odwiedzenie ciekawych miejsc po drodze, które z pewnością urozmaicą drogę. O rozrywce należy pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy podróżuje się z dziećmi. Przenośne konsole, książki, czy też ulubione bajki na zamontowanym tablecie lub odtwarzaczu DVD pozwolą najmłodszym na przetrwanie trudów podróży.

Gdy wszystko zostanie już dopięte na ostatni guzik, zarówno kierowca, jak i jego samochód są należycie przygotowani do drogi, wystarczy zaopatrzyć się w dobry nastrój i wyruszyć na upragnione wakacje z czystym sumieniem, że jest się dobrze przygotowanym do podróży.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...