Home Artykuły Alpy Algawskie – interesująca destynacja dla narciarzy

Alpy Algawskie – interesująca destynacja dla narciarzy

6 min read

Region Allgäu w południowej Bawarii to miejsce wprost wymarzone dla narciarzy, którzy po wielu godzinach spędzonych na trasach zjazdowych z równie wielką ochotą wyruszają na szlaki biegowe. Alpy Algawskie dysponują terenami pod obie dyscypliny.

Alpy Algawskie to jedno z trzech alpejskich pasm górskich przebiegających przez teren Niemiec. Wraz z dwoma pozostałymi, Alpami Bawarskimi i Salzburskimi, obejmuje północne stoki Alp Wapiennych i zaliczane jest do pasm wysokich. Głównym miastem regionu jest Oberstdorf, będący jednocześnie znanym ośrodkiem sportów zimowych. Więcej na temat miasta i jego turystycznych atrakcji można przeczytać na stronie www.germany.travel, tu skupimy się natomiast na okolicznych ośrodkach narciarskich.

Region narciarski Bad Hindelang

Ośrodek narciarski Oberjoch w Bad Hindelang rozciąga się na wysokości 1130-1560 m n.p.m. i jest jednym z trzech terenów narciarskich w regionie. Idealnie przygotowane trasy zachwycą narciarzy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych, dla których narty nie mają już większych tajemnic. Miłośnikom zimowych szaleństw ośrodek oferuje 32 kilometry tras zjazdowych, z czego 24 kilometry to nartostrady sklasyfikowane jako średnie, 6 kilometrów jako łatwe i 2 kilometry jako trudne. Najbardziej wymagającym zjazdem w Oberjoch jest zdecydowanie Iseler Standard, który rozciąga się na przestrzeni 2,5 kilometra przy różnicy poziomów 400 m. Na terenie ośrodka znajdują się również snowpark i trasy dla snowboardzistów. Ci wszyscy, którym jazda po stoku w ciągu dnia to za mało, z pewnością znajdą radość w szusowaniu pod rozgwieżdżonym niebem, natomiast dla wielbicieli nart biegowych przygotowano aż 45 kilometrów idealnie ośnieżonych tras. Kolejne dwa ośrodki regionu narciarskiego Bad Hindelang to propozycje w większości dla początkujących narciarzy lub rodzin z dziećmi. Oy-Mittelberg (1000-1150 m n.p.m.) oferuje zaledwie 3 kilometry łatwych tras zjazdowych i trasy dla snowboardzistów, natomiast Wertach-Buronlifte (900-1450 m n.p.m.) 10,5 kilometra tras zjazdowych, z czego większość to również trasy łatwe. Oba ośrodki są jednak wspaniałą destynacją dla pasjonatów nart biegowych. W Oy-Mittelberg korzystać można z 40 kilometrów nartostrad, w Wertach natomiast znajduje się 20 kilometrów tras do biegów narciarskich techniką łyżwową.

Dwa kraje – jeden ośrodek

Znajdujący się w regionie Allgäu Oberstdorf to jeden z popularniejszych ośrodków sportów zimowych. Funkcjonują w nim dwie skocznie narciarskie – Schattenbergschanze oraz Heini-Klopfer-Skiflugschanze, czwarta co do wielkości skocznia mamucia na świecie. Oberstdorf był również dwukrotnie organizatorem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Co jednak najistotniejsze z punktu widzenia aktywnego miłośnika nart, to fakt, że oferuje on aż 75 kilometrów wspaniale ośnieżonych tras biegowych. To jednak nie wszystko, bo łącząc się z austriackim Kleinwalsertal, w obrębie jednego karnetu narciarskiego Ski Oberstdorf Kleinwalsertal oddaje w ręce narciarzy łącznie również 128 kilometrów tras zjazdowych, z czego 54 kilometry to trasy łatwe, 69 kilometry – średnie, a 5 kilometrów – trudne. Ośrodek dysponuje 55 wyciągami, a rozpościera się na wysokościach 826-2224 m n.p.m., co daje możliwość podziwiania fantastycznej panoramy Alp. Na terenie ośrodka znajdują się również dwa funparki przygotowane specjalnie z myślą o snowboardzistach oraz snowpark dla zwolenników freestyle’u z atrakcjami takimi jak mierzący 90 m pipe monster, liczne kickery, funboxy i wave’y.

Udając się w Alpy Algawskie, nie trzeba wybierać między narciarstwem zjazdowym a biegowym – region dysponuje wspaniałą siecią długich tras dla obu tych dyscyplin. Zawsze też możemy zrobić sobie małą przerwę i sprawdzić swoje umiejętności na jednej desce.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Cypr czy La Gomera? Na których plażach można się naprawdę zrelaksować?

Cypr to bajeczne plaże, La Gomera jest raczej znana z ich braku. Sprawdzamy, jak faktyczni…