Home Aktualności Wakacje 2022 – zaplanuj już teraz!

Wakacje 2022 – zaplanuj już teraz!

10 min read

Nie ma to jak udane wakacje. Każdy z nas doskonale pamięta te najbardziej udane, spędzone przy dobrej pogodzie, w interesujących miejscach i dobranym towarzystwie. Wakacje, które są okazją do rekreacji naszych sił witalnych i psychiki, które pozwalają zrzucić z siebie całoroczny stres. Dają nam szansę nabrać energii i optymizmu, tak bardzo potrzebnego w życiu codziennym.

Planując wakacje warto zachować zdrową równowagę pomiędzy różnego rodzaju zajęciami i czasem wolnym. Przesada, w żadną stronę, nigdy nie jest dobra. Jeśli wakacje mają być udane to wszyscy uczestnicy powinni się dobrze bawić. Warto więc poświęcić chwilę i zapytać, na co nasza ekipa ma ochotę. Niezależnie czy jest to romantyczny wyjazd we dwójkę, spokojny czas spędzany z dziećmi i rodziną, czy wesoła wyprawa grupki przyjaciół.

Jakie kierunki mogą okazać się ciekawe w 2022?

Planując wakacje warto połączyć beztroski relaks z elementami aktywnego wypoczynku. Znaleźć czas, aby poznać miejsce, do którego się wybieramy, jego przyrodę, kulturę i zabytki. Im bardziej nasze wakacje będą różnorodne, tym bardziej zaangażowani będą jego uczestnicy i więcej pozostanie nam wspomnień.
Do stałych destynacji turystycznych należą nieodmiennie Chorwacja, Włochy, Grecja i Hiszpania. Każdą z nich charakteryzuje jej indywidualny urok, niepowtarzalny klimat i przyroda lasów i mórz. Dla miłośników bardziej egzotycznych przeżyć wyborem godnym polecenia pozostają Karaiby.

Jak spędzić wakacje?

Najlepiej — różnorodnie. Jeżeli nie zmusza nas do tego sytuacja, np. bardzo małe dzieci lub niepełna sprawność uczestników, korzystajmy z okazji, aby przeżyć jak najwięcej. Idealnie byłoby, aby każdy dzień wnosił coś nowego, a jednocześnie pozostawiał czas na relaks i beztroskie cieszenie się wolnością.

Na plaży

Po całorocznym maratonie obowiązków zawodowych i domowych warto wrzucić na luz. Trzeba pozwolić sobie odpocząć, wyprostować nogi na leżaku pod parasolem i sącząc drinka z palemką. Świat się będzie kręci dalej i nawet nie zauważy naszego braku zainteresowania. No cóż, ze wzajemnością. Interesujące towarzystwo, dobra lektura i widok baraszkujących w piasku pociech mają tym razem pierwszeństwo. Dla odmiany można popływać na windsuringu, skuterze wodnym, a nawet materacu.

Na morzu

Morze kusi wielu, jednak żadne wyobrażenia nie mogą równać się z prawdziwym doświadczeniem. Bezkres wód, ich majestatyczne piękno, wolność pod otwartym niebem potrafią sprawić, że zawsze już będziemy o nim marzyć i do niego wracać.

“Gdzie ta keja, a przy niej ten jacht? Gdzie ta koja wymarzona w snach? Gdzie te wszystkie sznurki od tych szmat? Gdzie ta brama na szeroki świat?” Szczęśliwie nie musimy czekać, aż ktoś zaczepi nas w porcie kaptując do załogi. Czarter jachtów pozwala samemu wybrać łódź i skompletować sobie zgraną ekipę. Wyruszyć na nieznane wody i odludne wyspy jest dużo prościej, niż wielu sądzi. Warto sprawdzić ofertę dostępnych jednostek, być może któraś wpadnie nam szczególnie w oko.

W górach

Szlaki górskie wiodą tam, skąd widać najwięcej. Na szczyty. Długie marsze, nierzadko wymagające podejścia, potrafią stanowić wyzwanie. Zmienna pogoda, mocne słońce i wiatr to także próba charakteru. Są to jednak przeciwności, które nie powstrzymają prawdziwych trekkerów, wolnych duchów łaknących obcowania z przyrodą. Podziwiających za dnia malownicze pejzaże i rozgwieżdżone nocne niebo podczas biwaku.

O czym warto pamiętać podczas pakowania się?

Przede wszystkim nie należy pakować na wakacje swojej pracy. Można też z powodzeniem zostawić wszystkie nierozwiązane problemy. Być może mają krótką datę ważności i zanim wrócimy już ich zwyczajnie nie będzie. Zdecydowanie należy rozładować, ściśnięte zazwyczaj toną zawodowych obowiązków, negatywne emocje. To wszystko powinno zostać za nami. Warto do tego zadania aktywnie i świadomie podejść.

Projektując wyjazd na wakacje dobrze jest wziąć pod uwagę trzy aspekty:

  • Dokąd jedziemy, jakie warunki zastaniemy na miejscu?
  • W jaki sposób zamierzamy się tam dostać?
  • Jakie aktywności mamy w planach?

Warto poświęcić czas na przygotowanie listy niezbędnych rzeczy. Jeżeli zrobimy to na dłuższą chwilę przed wyjazdem będziemy, mieli okazję zweryfikować wspólnie co jest niezbędne. Zasada jest prosta — nie wszystko się zmieści. Druga zasada — przygotujmy różne scenariusze. Każdy z nas, kto był nad Bałtykiem zdaje sobie sprawię, że pogoda potrafi być naprawdę zmienna i trzeba być na to gotowym. W większym stopniu dotyczy to wypraw górskich i morskich, a w mniejszym plażowania się w Chorwacji lub innych nadmorskich destynacjach.

Dobrze jest też poznać wcześniej miejsce, do którego zmierzamy. Nie ograniczajmy się do przewodników, wertowanych w naprędce w podróży. Jest wiele ciekawych książek opowiadających o przyrodzie i historii, opisujących lokalne zdarzenia i postacie, które miały swoje miejsce w annałach dziejów. Dzięki nim nasza podróż wypełni się treścią, poznaniem tego, co wielu w pośpiechu mija.

A kiedy wszystko jest już gotowe, zapięte na ostatni guzik, nadchodzi czas, by zerknąć za siebie. Ogarnąć wzrokiem to co na krótki czas zostawiamy, życząc sobie i bliskim szczęśliwej podróży oraz bezpiecznego powrotu.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Aktualności

Sprawdź również

Impreza okolicznościowa – 15 punktów wartych uwagi

Organizowanie imprez okolicznościowych jest sztuką, która wymaga uwzględnienia wielu czynn…