Home Aktualności Wakacje na jachcie z dziećmi – jak się przygotować?

Wakacje na jachcie z dziećmi – jak się przygotować?

8 min read

Wspólne beztroskie spędzanie czasu z dziećmi to marzenie niejednego rodzica. Czy jest na to lepsza okazja niż wakacje? Dzieci nie lubią nudy, więc zapewnienie im atrakcji na wspólnym wyjeździe to jedno z podstawowych zadań rodziców. Czy można zaliczyć do nich wspólną żeglugę jachtem? Z pewnością, ale tylko stosując się do ważnych zasad. Poznaj je w poniższej lekturze!

Jacht i dzieci – czy to na pewno dobry pomysł?

Zdecydowanie tak! Spędzenie kilku godzin na spokojnym morzu to dla rodziny świetna okazja, by zrobić razem mnóstwo ciekawych rzeczy. Aby wrażenia z żeglugi dla każdego członka załogi były jednakowe, należy wcześniej przewidzieć potrzeby wszystkich i zadbać o ich bezpieczeństwo. Rodzice mogą czerpać przyjemność z samego szumu fal i obecności wszystkich członków rodziny. Wspólne zdjęcia, filmiki czy nawet relaks z zamkniętymi oczami to dla dorosłych genialna perspektywa. Inaczej jest z dziećmi, które nie rozumieją, co jest fajnego w morzu, które wszędzie wygląda tak samo. Dlatego trzeba zapewnić im atrakcje, które pozwolą uniknąć marudzenia. Jednak najważniejsze jest przygotowanie całej załogi do bezpiecznej żeglugi.

Zanim wypłyniecie na otwarte morze

Ogromne znaczenie mają kamizelki ratunkowe (zobaczcie tutaj kamizelki ratunkowe dla dzieci – maristo.pl/bezpieczenstwo/kamizelki-dla-dzieci). Dzieci nie lubią, gdy coś krępuje im ruchy, dlatego lepiej postawić na warianty nadmuchiwane. Przeforsowanie modeli piankowych i noszenie ich przez cały rejs może graniczyć z cudem. Jeśli żegluga jest dla Was tylko jedną z wielu atrakcji, lepiej nie kupować dla każdego kamizelki. Na miejscu można je swobodnie wypożyczyć.

Druga zasada to małe przeszkolenie. Od momentu wejścia na pokład stajecie się załogą, co może dla dzieci stanowić genialną przygodę. Zanim wypłyniecie w rejs, wyznaczcie kapitana i dokładnie wytłumaczcie każdemu członkowi załogi, że należy go we wszystkim bezwzględnie słuchać. Gdy dzieci poczują, że są częścią tak ważnego zespołu, z pewnością będą czerpać z wyprawy więcej frajdy. Upewnijcie się też, że dzieci mają zapięte kamizelki. Powiedzcie, do czego służy koło ratunkowe i jak należy go używać.

Przygotujcie się na nudę. Dla dzieci wielogodzinna żegluga może okazać się nieco przytłaczająca, zwłaszcza gdy nie mają co robić. Dlatego warto zaopatrzyć się w ulubione zabawki, gry planszowe, obowiązkowo zapas jedzenia czy przekąski, które dzieci lubią. Zadbajcie też o swoje wyposażenie na nieoczekiwane sytuacje. Choroba morska i biegunka niestety się zdarzają, więc weźcie ze sobą zapas leków.

Jakie miejsce na żeglugę z dziećmi warto wybrać?

Jeśli chcecie uniknąć spędzenia większości urlopu przy przeziębieniu czy gorączce, lepiej odpuście sobie chłodniejsze morza. O wiele lepszym wariantem będą cieplejsze i spokojniejsze wody. Szukajcie miejsc, gdzie mariny odkrywają przed dziećmi wszystkie skarby morza. Obserwowanie z łodzi pływających rybek to niesamowita atrakcja (nie tylko dla dzieci). Poza tym ciepło i słońce podobają się każdemu i nieodłącznie wiążą się z wakacjami.

Do żeglugi morskiej z dziećmi warto też postawić na miejsce, które będzie kompromisem między Waszymi upodobaniami a wrażeniami odbieranymi przez dzieci. Nawet jeśli kochacie otwarte morze, wysokie fale i nieco chłodniejsze klimaty, Wasze pociechy nie muszą podzielać tych upodobań. Nie przesadzajcie też z długością rejsu, zwłaszcza jeśli będzie to pierwszy raz.

Jaki jacht wybrać na wspólną żeglugę z dziećmi?

Tu również należy postawić na kompromis między prędkością a stabilnością i bezpieczeństwem. Jeśli zabieracie na pokład dzieci, najlepszy będzie houseboat lub katamaran. Oba typy jachtów charakteryzują się stabilnością i świetnym wyposażeniem. Dzieci nie odczują na nich nawet nieco większych fal, a prędkość żeglugi będzie dla każdego członka załogi zadowalająca. Jeśli żadne z Was nie ma uprawnień, jacht możecie wyczarterować ze skipperem.

Żegluga z dziećmi na jachcie – kilka słów na koniec

Wspólna przygoda, obserwowanie przyrody i czas niesamowitego relaksu – tak właśnie możecie spędzić urlop na jachcie całą rodziną. Nie warto martwić się na zapas ewentualnymi komplikacjami i rezygnować z tej formy rozrywki. Lepiej przygotować się na różne sytuacje i cieszyć się bezpiecznym rejsem!

Przed rejsem warto zaopatrzyć się w sprzęt żeglarski – odwiedźcie sklep żeglarski Maristo.pl.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Aktualności

Sprawdź również

Hotel SPA – góry to naturalna destynacja dla chcących naprawdę wypocząć

Hotele SPA to jeden z najpopularniejszych wyborów na krótkie, najczęściej weekendowe wypad…