Home Artykuły Destynacje Polska Polskie góry: jak dojść na Morskie Oko?

Polskie góry: jak dojść na Morskie Oko?

6 min read

Morskie Oko to magnes dla turystów, ale także inspiracja dla artystów, którzy piszą o nim wiersze i malują obrazy. Najpierw jednak muszą tam dotrzeć, a my podpowiadamy, jak to zrobić.Morskie Oko położone jest 1400 metrów nad poziomem morza, ale podczas trasy pod górę nie będziemy się nudzić. Położone przy Mięguszowieckich Szczytach jezior znajduje się w tatrzańskiej Dolinie Rybiego Potoku.

25 kilometrów od Zakopanego

Zanim zdecydujemy się na wędrówkę na najwyższe góry Europy, warto poćwiczyć wspinaczkę na mniej wymagających wzniesieniach. A trasa na Morskie Oko nie jest wcale trudna. Jest za to bardzo oblegana, ponieważ w sezonie turystycznym każdego dnia chodzi tam kilka tysięcy turystów. I to nie tylko z Polski. Morskie Oko leży mniej więcej 25 kilometrów od Zakopanego. W kierunku jeziora można z tej miejscowości dojechać do Palenicy Białczańskiej. Następnie szlak nad Morskie Oko warto pokonać pieszo, ewentualnie jako pasażer konnej bryczki. Oczywiście, my najbardziej polecamy pieszy marsz. Dlaczego? Dojazd autem z Zakopanego będzie wyzwaniem, bo trasa do Morskiego Oka jest bardzo oblegana. Tworzą się tam ogromne korki. A zamiast wykorzystywać zwierzęta, lepiej postawić na siłę własnych nóg.

Jak długo wchodzi się na Morskie Oko?

Piesza trasa z Palenicy Białczańskiej na Morskie Oko trwa około 2,5 godziny. Najpierw samochodem lub busem możemy dotrzeć na Palenicę Białczańską, która leży na 990 m n.p.m. Z tego miejsca czeka nas prawie osiem kilometrów spaceru, by pokonać różnicę ponad 400 metrów nad poziomem morza. Jeśli ktoś się jednak uprze, może dojechać bryczką, która dowiezie nas jedynie na Włosienicę. Wtedy do Morskiego Oka zostanie do przejścia 1–1,5-kilometra. Wspinając się w kierunku jeziora, przekraczamy próg Tatrzańskiego Parku Narodowego, a to powoduje, że jesteśmy zobligowani do stosowania się do panujących tam zasad. Najpierw konieczne jest wniesienie opłaty (2,5–5 złotych), a później możemy już podziwiać widoki Tatr. Zimą możliwe jest w tym regionie zagrożenie lawinowe, dlatego warto wcześniej sprawdzić warunki na trasie.

Na miejscu możemy ulokować się w którymś z górskich schronisk. Ceny za dobę wynoszą od 30 do 60 złotych. Wszystko zależy od miejsca na trasie i pory roku. Inną perspektywę widoków Tatr daje wędrówka znad jeziora w kierunku Rysów. Poza Morskim Okiem, po drodze możemy wówczas oglądać jeszcze Czarny Staw. Piesza wędrówka trwa około 4 godzin. Bardziej zaawansowani w trudach wędrówek po górach turyści, mogą wejść na Morskie Oko, omijając popularne trasy. Z Hali Gąsienicowej należy udać się w kierunku przełęczy na Orlej Perci. Kolejne będą Dolina Pięciu Stawów, Szpiglasowa Przełęcz i wreszcie Morskie Oko. Nie jest to jednak łatwa trasa, dlatego przewodniki rekomendują ją bardziej zaawansowanym turystom. Zajmuje ponad cztery godziny marszu i wynosi 14 kilometrów.

Morskie Oko

  • największe jezioro w Tatrach,
  • leży na wysokości 1395 m n.p.m.,
  • długość 862 m,
  • szerokość 568 m,
  • głębokość 51,8 m.

 

Morskie Oko – szlaki turystyczne

  • czerwony – wokół jeziora,
  • czerwony – obok Czarnego Stawu na Rysy,
  • czerwony – od Morskiego Oka do Czarnego Stawu,
  • niebieski – do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich,
  • żółty – na Szpiglasową Przełęcz.
Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Destynacje Polska

Sprawdź również

Hotel SPA – góry to naturalna destynacja dla chcących naprawdę wypocząć

Hotele SPA to jeden z najpopularniejszych wyborów na krótkie, najczęściej weekendowe wypad…