Home Artykuły Co to jest Butique hotel?

Co to jest Butique hotel?

6 min read

Hotel butikowy to ekskluzywna propozycja noclegowa, której nazwa wywodzi się z francuskiego słowa boutique. Inspirowane niewielkimi sklepami z luksusową odzieżą hotele odgrywają w branży tę samą rolę, co właśnie małe markowe sklepy francuskie – oferują luksusowe pokoje, wysoki standard i kameralną atmosferę. Czym właściwie jest boutique Hotel i jakiej obsługi należy po nim oczekiwać?

Boutique hotel – co to takiego?

Eleganckie i nastawione na najwyższy standard obsługi hotele butikowe to jedna z ciekawszych opcji dostępnych na rynku hotelarskim. Utożsamiana z nimi kameralna atmosfera ma tu ogromne znaczenie, bo choć sam standard hotelu butikowego można porównać do hoteli pięciogwiazdkowych, wyznacznikiem ich jakości jest ograniczona liczba gości budująca znacznie lepszą atmosferę pobytu.

Na wyjątkowy klimat hoteli butikowych składa się kilka czynników – wspomniana kameralna atmosfera jest ważna, ale nie sama wielkość obiektu decyduje o jego luksusie. Dużą wartość stanowią tu wykorzystane walory architektoniczne, które wizualnie odpowiadają za atmosferę luksusu wewnątrz i na zewnątrz hotelu. Na małe hotele butikowe adaptowane są często stare, zabytkowe kamienice, pałace, zamki i klasztory, które po odrestaurowaniu sprawiają wrażenie, jakby faktycznie pochodziły z innej epoki.

Najważniejsze cechy hotelu butikowego

W hotelach butikowych nie brak elementów podnoszących ich status i budujących wrażenie luksusu. W korytarzach, hallu głównym czy restauracji często pojawiają się tu znane dzieła sztuki, a samo umeblowanie hotelu stanowią antyczne meble przywrócone do najlepszego stanu. Każdy pokój ma tu najczęściej swój indywidualny styl i goście mają możliwość wyboru pomiędzy apartamentami inspirowanymi konkretnym stylem i epoką. W najlepszych hotelach butikowych nie ma mowy o powtarzalności, prostocie i standaryzacji – wyjątkowy charakter jest tu podkreślany w każdym miejscu. Boutique hotel to najczęściej mały obiekt mieszczący do 100 pokoi, w którym każdy gość traktowany jest indywidualnie.

Kameralna atmosfera i wrażenie odcięcia od świata zewnętrznego są tu potęgowane przez wyjątkową architekturę i zabytkowy wystrój wnętrz, co może sprawiać wrażenie przeniesienia się w czasie. Nie można przy tym odmówić hotelom nowoczesności – goście powinni mieć tu dostęp do wszystkich nowoczesnych udogodnień i spędzić swój czas w hotelu w najwyższym możliwym standardzie. Nietuzinkowy, designerski wystrój wnętrz to element rozpoznawczy hoteli butikowych.

O ile najczęściej są to faktycznie hotele tworzone w zabytkowych budynkach, wewnątrz można spotkać właściwie każdy styl – od nowoczesności i awangardy po klasykę i inspirację epokami lub motywami regionalnymi, hotele butikowe oferują wszystko, czego można oczekiwać po ekskluzywnym obiekcie. Spodziewać się tu trzeba oczywiście wysokiej jakości obsługi, dobrej lokalizacji i co najważniejsze, idealnie przygotowanej oferty kulinarnej. W restauracjach tworzonych przy hotelach butikowych działają najczęściej utytuowani Szefowie Kuchni tworzący własne, autorskie menu oraz doświadczeni Somellierzy dopasowujący rozbudowaną kartę win z całego świata do profilu smakowego każdego z podanych dań.

Hotel butikowy Wrocław – kameralne noclegi w ekskluzywnym wydaniu

Poszukując doświadczeń, jakie oferują hotele, warto odwiedzić hotel butikowy we Wrocławiu zlokalizowany przy ulicy Parkowej, w okolicy parku Szczytnickiego, Hali Stulecia i Ogrodu Japońskiego Grape Hotel. We wnętrzach wrocławskiego boutique hotel znalazło się miejsce dla 13 unikatowo zaaranżowanych pokoi inspirowanych najbardziej znanymi winnicami z Europy i ze świata. Goście mogą tu liczyć na światowy poziom obsługi i luksus odzwierciedlony w każdym elemencie przygotowanej oferty. W Grape Hotel powstała nawet ekskluzywna Biblioteka Wina, oferująca najciekawsze propozycje z winnic z całego świata.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Dlaczego warto zapisać nastolatka na obóz wojskowy?

Obozy wojskowe dla młodzieży rozwijają w nastolatku samodzielność, dyscyplinę i wiele inny…