Home Artykuły Jak wyrobić paszport?

Jak wyrobić paszport?

7 min read

Jeżeli marzą Ci się wakacyjne wypady do dalekich krajów, to poza mapą w Twoim plecaku powinien znaleźć się także paszport. Przyda się, gdy podróżujesz po Europie, choć na terenie UE nie jest on wymagany. O tym, jak go zdobyć przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Wakacje sprawiają, że budzi się w Tobie żyłka podróżnika? Plaża, słońce i beztroska rozbudzają wyobraźnię. Spontaniczne wyjazdy mają swoje zalety. Jednak warto się do nich przygotować, by wakacje były bezpieczne i udane.

Jak wyrobić paszport? Najważniejsze informacje

Gdy konieczne jest wyrobienie paszportu, wniosek oraz wymagane dokumenty możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. Każdy obywatel naszego kraju, który ukończył 18 rok życia, może ubiegać się o wydanie paszportu. W przypadku młodszych osób mogą to zrobić rodzice lub prawni opiekunowie. Wraz z wypełnionym wnioskiem powinieneś do urzędu dostarczyć:

  • fotografię, nie starszą niż 6 miesięcy, w formacie 35 mm x 45 mm, zgodne z obowiązującymi wytycznymi;
  • ważny dowód osobisty, lub posiadany paszport, jeśli wnioskujesz o jego przedłużenie;
  • dowód opłaty urzędowej;
  • dodatkowe dokumenty – w niektórych przypadkach urzędnik może poprosić o dostarczenie innych druków.

W Polsce istnieją dwa rodzaje paszportów, normalny oraz tymczasowy. Ten drugi wydaje się w sytuacjach wymagających szybkiego wyjazdu za granicę, na przykład śmierci bliskiej osoby. Jest wydawany znacznie szybciej, jednak jego ważność to tylko 12 miesięcy.

Wyrabianie paszportu. Koszty i terminy

Urząd ma 30 dni na wydanie dokumentu, jednak zazwyczaj możesz odebrać go wcześniej. Zależy to od okresu, w jakim składasz wniosek – przed wakacjami może on być dłuższy, niż na przykład w marcu. A jakie są koszty wyrobienia paszportu? Standardowa opłata w 2022 roku wynosi 140 złotych. Jednak osoby takie jak emeryci, renciści, uczniowie oraz studenci do 26 roku życia, uprawnieni są do 50% zniżki. Dzieci do 13 roku życia objęte są opłatą w wysokości 50 złotych.

Członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny także mogą liczyć na zniżki. Rodzice za paszport zapłacą 70 złotych, dzieci od 13 do 26 roku życia 30 złotych, a te poniżej 13 – 15 złotych. Bezpłatnie natomiast wydaje się paszport osobom, które ukończyły 70 lat, gdy wyjazd za granicę jest konieczny w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji. Darmowy paszport otrzymują także żołnierze pełniący służbę poza granicami kraju.

Paszport gotowy? Teraz pora na ubezpieczenie turystyczne!

Jeżeli masz już paszport, to jesteś gotowy do wyjazdu, prawda? A pamiętałeś o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego w LINK4? Dzięki tej polisie możesz być spokojny i nie obawiać się o nagłe zachorowanie, wypadki czy problemy z bagażem, dodatkowe koszty czy stres. Ubezpieczenie podróżne zapewni Ci komfort i poczucie bezpieczeństwa, a w razie wypadku będziesz mógł otrzymać wsparcie finansowe lub organizacyjne.

W ramach ubezpieczenia turystycznego w LINK4 (https://www.link4.pl/ubezpieczenie-turystyczne) możesz ubezpieczyć nie tylko Twoje zdrowie i bagaż, ale także mienie znajdujące się w domu lub mieszkaniu na czas Twojej nieobecności. Jak widzisz, jest to praktyczne rozwiązanie dla osób wyjeżdżających na wakacje.

Wyrabianie paszportu – kilka słów na koniec

Wiesz już, ile trwa wydanie paszportu, z jakim wiąże się formalnościami i kosztami. Nie pozostało nic innego, jak spakować się i ruszyć na wakacyjne wojaże. Pamiętaj także o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. LINK4 oferuje szeroki wybór polis turystycznych, w zależności od tego, gdzie wybierasz się na urlop. Nie czekaj, zabezpiecz Twoje wakacje, by były bezpieczne i niezapomniane!

Ubezpieczenie Podróże dostępne w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Cypr czy La Gomera? Na których plażach można się naprawdę zrelaksować?

Cypr to bajeczne plaże, La Gomera jest raczej znana z ich braku. Sprawdzamy, jak faktyczni…