Home Artykuły Destynacje Świat Cypryjski Limassol – co warto zwiedzić?

Cypryjski Limassol – co warto zwiedzić?

7 min read

Limassol – drugie pod względem wielkości miasto na Cyprze, pierwsze pod względem uroku. Położone na południowym krańcu wyspy, nad Morzem Śródziemnym, jest doskonałym miejscem zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Zobacz, co warto zobaczyć w Limassol.

Zamek
Historia jego budowy rozpoczęła się w XII wieku, jednak ostateczny kształt zyskał cztery wieki później, po przebudowie dokonanej przez Turków. Z zewnątrz wygląda na ponury i nieprzystępny. Wrażenie to potęguje nieduża liczba okien. Zamek w Limassol słynie między innymi z zaślubin króla Ryszarda Lwie Serce. Jeśli wejdziemy na dach zamku, będziemy mieli okazję podziwiać panoramę miasta, morze i góry Troodos. Na najniższą kondygnację zamku można dostać się schodami lub zwodzonym mostem.
Stare Miasto
Liczne trzęsienia ziemi i historyczne zawieruchy sprawiły, że niewiele zabytkowych budowli przetrwało do naszych czasów. Stąd też Limassol nie jest wymieniane wśród miast z charakterystyczną zabytkową architekturą. Niemniej jednak Starówce w Limassol warto poświęcić przynajmniej jeden dzień. Jeśli dobrze poszukamy, na pewno znajdziemy ślady Templariuszy. Wąskie i kręte uliczki zachęcają do niespiesznych spacerów. Ciekawostką są murale wykonane na wielu budynkach. A tam, gdzie ich nie ma, możemy zobaczyć pnący bluszcz na ścianach, domy są nim obrośnięte od wielu lat. Jak na Starówkę przystało, znajdzie się miejsce, gdzie można spokojnie wypić kawę i zjeść pyszne lody. Główna ulica handlowa to Anexartisias Street. Jeśli marzą nam się wyjątkowe pamiątki z podróży, koniecznie musimy tam zajrzeć. W tym celu warto udać się na Cypr z Itaką.
Skała Afrodyty
Jeśli wierzyć legendom to właśnie u wybrzeży Cypru Afrodyta wyłoniła się z morskiej piany. Bogini miłości zostawiła po sobie niezwykłą pamiątkę – wysuniętą w morze monumentalną skałę – symbol szansy na wieczną młodość i prawdziwą miłość. Aby osiągnąć jedno i drugie trzeba trzykrotnie opłynąć skałę Afrodyty. Jednak podjąć wyzwanie powinny tylko osoby, które naprawdę dobrze pływają, skała nie jest mała, więc trasa do przepłynięcia całkiem długa. Mniej odważni mogą poszukać na plaży kamieni w kształcie serca. One także są dobrą wróżbą.
Marina
Wieczorny spacer do mariny celebrują szczególnie przebywający na Cyprze zakochani. Zachodzące słońce padające na zacumowane jachty i ulokowane przy nadbrzeżu puby i kafejki maluje doprawdy romantyczne krajobrazy. Nieopodal portu ma swój początek nadmorska promenada. Przybysze z północy Europy niezmiennie zachwycają się rosnącymi wzdłuż niej eukaliptusami. Rozświetlone zachodzącym słońcem morze i niebo, łagodny szum fal i ciepły wiatr na ramionach – czyż może być romantyczniej?
Park wodny Fasouri
Grzechem byłoby nie stworzyć parku wodnego pod gołym niebem na Cyprze. W gorące, upalne lato nie da się przecenić możliwości ochłody i baraszkowania na licznych zjeżdżalniach. Znajdziemy tu zarówno krótkie i stosunkowo płaskie zjeżdżalnie dla dzieci, jak i długie, zakręcone, nierzadko zakryte zjeżdżalnie dla dorosłych. Miłośnicy mocnych wrażeń na pewno nie będą zawiedzeni. W Fasouri goście maja do dyspozycji kilka basenów i wodny park linowy. Znajdzie się też ściana do wspinaczki. To największy i chyba najbardziej atrakcyjny park wodny na Cyprze.
Ruiny Kurionu
Jeśli zdecydujemy się wyruszyć poza Limassol, nie możemy pominąć stanowiska archeologicznego w Kurion. Niestety miasto nie oparło się żywiołom, w IV wieku p.n.e. nawiedziło je potężne trzęsienie ziemi, a zaraz potem niszczycielskie tsunami. Dziś możemy tu podziwiać pozostałości po teatrze, ruiny dawnej willi zwanej domem Achillesa, starożytne mozaiki na ścianach i podłogach. Smaczku dodaje położenie ruin nieopodal wybrzeża. Ruiny są dość rozległe, krótka wizyta nie wystarczy, by poczuć ducha minionych czasów. Na szczęście hotele w pobliżu Limassol gotowe są na przyjęcie gości o każdej porze roku.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Destynacje Świat

Sprawdź również

Dlaczego warto zapisać nastolatka na obóz wojskowy?

Obozy wojskowe dla młodzieży rozwijają w nastolatku samodzielność, dyscyplinę i wiele inny…