Home Artykuły Destynacje Świat Cabo Verde – raj dla surferów i miłośników nurkowania

Cabo Verde – raj dla surferów i miłośników nurkowania

9 min read

Wyspy Zielonego Przylądka, czyli Cabo Verde to „ostatni raj na Atlantyku” i archipelag wysp zachwycających swoimi walorami. Jeśli Twój urlop upływa pod znakiem aktywności – surfowania lub nurkowania, to koniecznie odwiedź wyspę Sal. To będzie dla Ciebie prawdziwy Eden! Gdzie warto surfować i nurkować? Dlaczego musisz odwiedzić Wyspy Zielonego Przylądka? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Urlop na Cabo Verde – największe atrakcje Sal

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka składa się z 26 wysp – 10 głównych i 16 mniejszych. Te z kolei dzielą się na północne – Zawietrzne i południowe – Podwietrzne. Jedną z tych, które zaliczane są do tej pierwszej grupy, jest wyspa Sal – najpopularniejsza w archipelagu Cabo Verde i najbardziej wysunięta na północny wschód. Choć dominuje tu pustynny krajobraz, jest uwielbiana przez turystów. Jakie miejsca upodobali sobie szczególnie?

To właśnie na Sal, w miejscowości Santa Maria znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Wysp Zielonego Przylądka – Ponta Preta. Długa i szeroka, piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza to idealne miejsce na wakacyjny relaks dla rodzin z dziećmi. Tutaj też można poznać zwyczaje mieszkańców – na tutejszym molo tętni życie, rybacy targują się z handlarzami, a dzieci skaczą z pomostu do wody, radośnie przy tym pokrzykując.

Kolejny punkt, który trzeba odwiedzić podczas wakacji na Sal to miejscowość Pedra de Lume. Zobaczysz tu saliny znajdujące się wewnątrz krateru wulkanicznego, skąd do końca lat 80. XX w. wydobywano sól. To właśnie od salin pochodzi nazwa wyspy, a oprócz nich w Pedra de Lume możesz też podziwiać pozostałości infrastruktury przemysłowej i portowej. Wielką atrakcją jest też Zatoka Murdeira – morski obszar chroniony z piękną rafą koralową i miejscem, gdzie żółwie składają swoje jaja.

W miejscowości Palmeira znajduje się naturalny basen Buracona, w którym rozgrywa się niesamowite zjawisko gry światłą i wody – „błękitne oko”. Następne miejsce „must see” podczas urlopu na Sal to jej stolica – Espargos z kolorowymi budynkami, tętniącymi życiem targami i klimatycznymi knajpkami, w których skosztujesz specjalności lokalnej kuchni.

Idealny urlop na Wyspach Zielonego Przylądka jest na wyciągnięcie Twojej ręki! Nie czekaj dłużej i sprawdź oferty.

Wakacje na Sal – raj dla miłośników sportów wodnych

To właśnie na wyspie Sal występują jedne z najlepszych na świecie warunków do uprawiania sportów wodnych, w szczególności tych, związanych z wiatrem: kitesurfingu i windsurfingu. Panują tu niemal perfekcyjne warunki wietrzne, a turyści z łatwością znajdą zakwaterowanie w wysokiej klasy bazie hotelowej.

Najpopularniejszym miejscem do uprawiania surfingu jest znana plaża w miejscowości Santa Maria, czyli wspomniana wyżej Ponta Preta. Znajduje się tu kite spot, odbywają się tu także mistrzostw świata w kitesurfingu. Inne spot idealny do uprawiania sporów wodnych znajduje się na ten samej plaży, przy Pontão de Santa Maria. Znajdziesz tu centra nurkowe, wypożyczalnie sprzętu i szkółki dla kite- i windsurferów.

Amatorzy nurkowania powinni się także wybrać do Zatoki Murdeira, by móc podziwiać podwodne życie tętniące przy tutejszej rafie. To jednak nie wszystko – wokół wybrzeży Sal znajduje się ok. 20 spotów nurkowych, które są dostępne dla większości nurków.

01AJQTGK; Surfer on the beach of Punta Preta, Sal, Cape Verde, Africa

Wczasy na Wyspach Zielonego Przylądka – kiedy jechać?

Wyspy Zielonego Przylądka to miejsce, gdzie słońce świeci przez aż 350 dni w roku. Właśnie dlatego jest to kierunek całoroczny – swobodnie można tu spędzić wakacje o każdej porze roku. W lecie jest tu ponad 30 st. C, wieje lekki wiatr. Zimą natomiast temperatury są niższe, a wiatr wieje mocniej, co jest świetną egzotyczną alternatywą dla osób, które źle znoszą upały, ale chcą zażyć słońca, kiedy w Polsce szaro i zimno.

Świetnym momentem na wczasy na Cabo Verde jest marzec. Turystów jest tu wtedy mniej, temperatury wody i powietrza to ok. 25 st. C, a w dodatku to właśnie wtedy panują tu świetnie warunki do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza surfingu.

Urlop na Wyspach Zielonego Przylądka to egzotyka w pełnym znaczeniu tego słowa. Znajdziesz tu rajskie, długie plaże, warunki do wakacyjnego relaksu i kulturę „no stress” oraz wyjątkową kuchnię. A wszystko to na wyciągnięcie ręki, zaledwie – jak na egzotykę – 7 godzin lotu z Polski. To jak, kiedy wybierasz się na Cabo Verde?

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Destynacje Świat

Sprawdź również

Jas Hennessy & Co – historia legendarnej firmy

Jednym z najbardziej znanych na całym świecie producentów koniaku jest firma Jas Hennessy …