Home Artykuły Wenecja – 5 ciekawostek o słynnym mieście na wodzie

Wenecja – 5 ciekawostek o słynnym mieście na wodzie

4 min read

Wyjazd do Wenecji to marzenie nie tylko osób zakochanych, ale i tych, które chcą zobaczyć najciekawsze zakątki na Starym Kontynencie. Z odwiedzeniem miasta na wodzie warto się pośpieszyć, gdyż za kilkadziesiąt lat może zostać pochłonięte przez podnoszące się Morze Śródziemne. Jeśli interesuje Cię Wenecja, poznaj 5 ciekawostek na jej temat.

1. Kanał pod Placem Św. Marka

2. Kanały przyczyną epidemii

3. Wszystkie gondole są czarne

4. Ponte delle Tette – Most Cycków

5. Most zbudowany przez diabła

Przed wyjazdem do Wenecji warto dokładniej poznać miasto na wodzie. Znajdzie się w nim znacznie więcej ciekawych atrakcji niż rejs gondolą. Oto 5 ciekawostek dla osób, które wybierają się do Wenecji.

1. Kanał pod Placem Św. Marka

Plac św. Marka to jeden z punktów obowiązkowych podczas wycieczki do Wenecji. Napoleon nazwał to miejsce najpiękniejszym salonem Europy, lecz to nie jedyna ciekawostka z nim związana. Pod placem wciąż znajduje się kanał, który zabudowano kamieniami i cegłami podczas łączenia wysp w XII wieku. Co ciekawe, kanał nie został zasypany. Więcej o Placu św. Marka dowiesz się na http://tasteandtravel.pl/2017/09/08/wenecja-zwiedzanie/.

2. Kanały przyczyną epidemii

O epidemiach w Wenecji pisał Tomasz Mann, jednak nie była to fikcja literacka. Zarazki bytujące w kanałach często prowadziły do wybuchów ognisk poważnych chorób. W XVI wieku na dżumę zmarło około 20 procent wszystkich mieszkańców miasta. Chorych wywożono na zamknięte wyspy, w tym na Poveglię, która do dziś jest uznawana za nawiedzoną.

3. Wszystkie gondole są czarne

Wszystkie gondole są czarne, gdyż w XVI wieku ustanowiono prawo nakazujące, by malowano je wyłącznie na taki kolor. Wcześniej mieszkańcy bogato zdobili swoje łodzie, co nie spodobało się władzom. Obecnie gondolierów obowiązuje cały zbiór zasad, których muszą przestrzegać, by pracować w zawodzie. Co ciekawe, aż do 2010 roku gondolierami byli wyłącznie mężczyźni.

4. Ponte delle Tette – Most Cycków

Mały mostek Ponte delle Tette po polsku jest nazywany mostem Cycków. Skąd ta oryginalna nazwa? Pochodzi od biustów, które kobiety lekkich obyczajów pokazywały przechodzącym tamtędy młodzieńcom. Nagie piersi wabiły ich z okien kamieniczek i pałaców.

5. Most zbudowany przez diabła

Zgodnie z legendą Most Rialto został zbudowany przez diabła. Kamieniarz skorzystał z pomocy demona w zamian za oddanie duszy pierwszej osoby, która przejdzie przez nowopowstałą kładkę. Murarz przyjął propozycję, lecz pierwszym śmiałkiem, który pokonał most był sam syn mężczyzny.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Nocleg w górach – gdzie warto się wybrać?

Przyjemny odpoczynek, relaks z dala od miasta i obowiązków oraz okazja, by odwiedzać inspi…