Home Aktualności Aktywny urlop? Tych ubezpieczeń będziesz potrzebował

Aktywny urlop? Tych ubezpieczeń będziesz potrzebował

10 min read

Pokrycie kosztów leczenia i NNW to zdecydowanie za mało dla sportowca, który planuje uprawiać swoją ulubioną dyscyplinę także podczas urlopowego wyjazdu. Ubezpieczenie sportowe, oprócz wyżej wspomnianych, powinno zostać uzupełnione także o pewne dodatki, jak chociażby rozszerzenie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Co zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne?

Bez względu na to, gdzie jedziesz i jakie masz plany na czas urlopu, Twoja polisa najprawdopodobniej będzie zawierała ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance, a czasem także NNW. To absolutna podstawa, jeśli podczas wakacji chcesz czuć się bezpiecznie i móc liczyć na wsparcie firmy ubezpieczeniowej, gdy zachorujesz lub będziesz miał wypadek. Chociaż te rodzaje ochrony zazwyczaj są już wybrane za Ciebie, masz wpływ na to, w jakim zakresie będą Cię chroniły. Oprócz wyboru rodzaju ubezpieczenia pozostaje bowiem jeszcze określenie sumy ubezpieczenia, czyli górnej granicy kosztów, jakie ubezpieczyciel pokryje w razie potrzeby.

To, ile wyniesie suma ubezpieczenia kosztów leczenia, assistance czy NNW, zależy od towarzystwa, w którym zdecydujesz się wykupić polisę. Jakie limity obowiązują w poszczególnych ubezpieczalniach?

Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance w ubezpieczeniu zazwyczaj występują jako jedno świadczenie. Obie usługi obowiązuje zatem ta sama suma ubezpieczenia.

Jakie dodatki przydadzą się miłośnikom aktywnego spędzania wolnego czasu?

Ci, którzy swój wakacyjny wyjazd wiążą przede wszystkim z aktywnością fizyczną, powinni zdecydować się na rozszerzenie polisy ubezpieczeniowej o dodatkowe formy ochrony, które są dedykowane właśnie miłośnikom sportu. To, komu przydadzą się poniższe dodatki, możesz sprawdzić na https://mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe/.

Ubezpieczenie sportów amatorskich/wysokiego ryzyka/wyczynowe uprawianie sportu

Ubezpieczyciele dzielą formę uprawiania sportu na kilka kategorii. Niektóre są zaliczane do sportów amatorskich, inne do sportów wysokiego ryzyka, a jeszcze inaczej ubezpieczalnie definiują wyczynowe uprawianie sportu. W zależności od tego, jaką dyscyplinę zdecydujesz się uprawiać podczas wyjazdu i w jaki sposób ją praktykujesz (np. z jaką częstotliwością), ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu lub spowodowania szkody innym jest mniejsze bądź większe. Od tego z pewnością będzie zależała wysokość składki ubezpieczeniowej.

Należy też zaznaczyć, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może inaczej definiować każdą z kategorii.

To, czy zamierzasz uprawiać sporty amatorsko, dyscypliny ekstremalne, czy zajmujesz się sportem zawodowo i bierzesz udział w zawodach, powinieneś określić podczas wykonywania kalkulacji w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego na mubi.pl lub podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym. Wówczas ryzyko zostanie odpowiednio wycenione.

Pokrycie kosztów akcji ratunkowej

Niektóre towarzystwa, jak chociażby Aviva, oferują pokrycie kosztów akcji ratunkowej już w podstawowym zakresie polisy turystycznej. W innych firmach konieczne będzie wykupienie tej usługi osobno. Na taki dodatek do polisy powinny zdecydować się przede wszystkim osoby uprawiające sporty górskie i wodne. Jeśli konieczne będzie wszczęcie akcji poszukiwawczej i ratowniczej, ubezpieczyciel pokryje jej koszt.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Jeśli w podróż zabierasz ze sobą ekwipunek potrzebny do praktykowania Twojej ulubionej dyscypliny, np. rower, a zimą narty czy deskę snowboardową, może przydać Ci się ubezpieczenie sprzętu sportowego. Rozszerzenie to pozwoli uzyskać pomoc finansową, jeśli zabrany sprzęt ulegnie uszkodzeniu lub zostanie skradziony, np. podczas uprawiania sportu lub w czasie podróży. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie sprzętu sportowego już w ramach ubezpieczenia bagażu. Tak jest na przykład w Avivie lub PZU. W innych firmach trzeba będzie wykupić dodatek osobno – jako ubezpieczenie sprzętu sportowego. Taki dodatek można znaleźć chociażby w Generali.

OC w życiu prywatnym

Jeśli uprawiasz sport, czasem może coś pójść nie tak. Wypadek na stoku lub potrącenie rowerem pieszego zdarza się od czasu do czasu. Na taką ewentualność również warto być przygotowanym, aby nie musieć płacić odszkodowania za uszkodzony sprzęt z wypożyczalni lub rehabilitację osoby trzeciej. Sportowców chroni przed tym ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, dzięki któremu to ubezpieczyciel pokryje koszty związane z naprawą spowodowanych przez Ciebie szkód. OC w życiu prywatnym oferuje m.in. Signal Iduna, PZU oraz Aviva. Ale z pewnością znajdziesz je także w ofercie innych ubezpieczycieli, gdyż jest to dosyć popularna polisa.

Ile kosztuje polisa turystyczna dla sportowca?

Składka ubezpieczenia sportowego jest kalkulowana indywidualnie dla każdego sportowca. Jej wysokość zależy m.in. od miejsca, w którym polisa ma obowiązywać, od czasu trwania ochrony, a także od jej zakresu, tj. jakich usług będziesz potrzebował (np. ubezpieczenia dla osób uprawiających sporty ekstremalne, ubezpieczenia sportowego i na jaką sumę).

Sprawdźmy, ile będą kosztowały niektóre dodatki do polisy turystycznej sportowców w poszczególnych towarzystwach. Załóżmy, że wyjazd będzie trwał tydzień, a ochroną ma zostać objęty 30-letni Adam.

Signal Iduna zaproponowało Adamowi rozszerzenie polisy o uprawianie sportów wysokiego ryzyka za 28 zł, dokupienie ubezpieczenia sprzętu sportowego za 9 zł oraz OC w życiu prywatnym po dopłacie od 13 zł do 52 zł w zależności od wybranej sumy ubezpieczenia. W Generali za OC w życiu prywatnym Adam musiałby zapłacić 9 zł. W Avivie można ubezpieczyć dodatkowo sprzęt sportowy za kwotę od 8 zł do 42 zł w zależności od wybranej sumy ubezpieczenia.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Aktualności

Sprawdź również

Jak się płaci za drogi w Słowenii?

Słowenia zachwyca zarówno entuzjastów turystyki górskiej, jak i miłośników relaksu nad Adr…