Żelazowa Wola zwiedzanie

zelazowa-wola-zwiedzanie

Wizyta w oddalonej od Warszawy Żelazowej Woli to stały punkt w programie zwiedzania stolicy śladami Fryderyka Chopina. Jaką rolę odegrało to malownicze miejsce w biografii kompozytora? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, składając wizytę w urokliwym, staropolskim dworku? Zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie pod hasłem Żelazowa Wola zwiedzanie!

Dom rodzinny?

No właśnie, czy dom w Żelazowej Woli można określić jako dom rodzinny Chopina? Otóż nie do końca. To właśnie tutaj rozpoczyna się historia muzycznego geniusza – Chopin przyszedł na świat w pięknym historycznym budynku, który dziś możemy zwiedzać. Jego rodzina wyprowadziła się do Warszawy, kiedy mały Fryderyk miał zaledwie kilka miesięcy. Na określenie dworku używa się zatem terminu Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Jest to równocześnie oficjalna nazwa zlokalizowanego tu oddziału Muzeum Fryderyka Chopina.

Kompozytor nie mieszkał tu długo, ale Żelazowa Wola bez wątpienia odegrała istotną rolę w historii rodzinnej Chopinów. Dwór należał do hrabiowskiej rodziny Skarbków, dla której pracowali rodzice Fryderyka. Jego Matka zarządzała domem, a ojciec był guwernerem dzieci hrabiostwa. Tu poznali się, zakochali w sobie i wzięli ślub. Chopinowie jako świeżo upieczeni małżonkowie zamieszkali w oficynie. Jest to dokładnie ten budynek, który dziś możemy zwiedzać. Sam dwór Skarbków uległ zniszczeniu, najprawdopodobniej na skutek pożaru.

Nawet po wyprowadzce do Warszawy Chopinowie utrzymywali ożywione i serdeczne kontakty z dawnymi chlebodawcami. Gościli również w Żelazowej Woli podczas świąt i wakacji. Podobno w trakcie tych spotkań Fryderyk grał w ogrodzie dla przyjemności rodziny i przyjaciół. Pod koniec XIX wieku przed domem stanął pierwszy pomnik Chopina w Polsce.

Żelazowa Wola zwiedzanie wystawy i parku

W 20-leciu międzywojennym znakomitemu architektowi Franciszkowi Krzwdzie-Polkowskiemu powierzono urządzenie parku, który miał upamiętniać Chopina. Zaaranżował on piękne modernistyczne otoczenia oficyny. Dokonał też drobnej, ale znaczącej zmiany w wyglądzie budynku – dodał kolumnowy ganek nadający oficynie wygląd dworku. W parku posadzono rośliny z całego świata nadsyłane na specjalny apel przez ludzi przejętych ideą upamiętnienia kompozytora.

Ekspozycja, którą można oglądać wewnątrz od 2010 roku jest niezwykle przemyślanie zaaranżowana. Dowiecie się z niej państwo wiele na temat historii tego wyjątkowego miejsca oraz związanych z nim ludzi. Miejscem szczególnym jest oczywiście pokój, w którym urodził się jeden z największych muzycznych geniuszy. Wizyta w tym pomieszczeniu, gdzie wisi jego portret, jest ogromnym przeżyciem dla wielbicieli talentu kompozytora.

Spacer po niezwykle zadbanym parku to ogromna przyjemność. Warto wspomnieć, że w jednym z wzniesionych w ostatnich latach przeszkolonych pawilonów znajduje się sala koncertowa.

Jesteście Państwo ciekawi, jakie jeszcze miejsca w Warszawie i okolicach warto odwiedzić, szukając śladów Chopina, zajrzyjcie koniecznie na: http://warszawazwiedzanie.pl/zelazowa-wola/. Zwiedzanie Warszawy wcale nie musi być nudne!

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...