Wyspy kanaryjskie – którą wyspę wybrać na wypoczynek?

wyspy-kanaryjskie-2

Wyspy Kanaryjskie kuszą turystów różnorodnością. Charakteryzują się dużym zróżnicowaniem klimatycznym i geograficznym. Są idealnym miejscem dla pasjonatów historii, miłośników natury, zwolenników pieszych wycieczek, amatorów sportów wodnych i plażowania. Zastanawiasz się, którą z wysp wybrać na wymarzone wakacje? W dokonaniu wyboru pomoże ci poniższy artykuł.

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – dlaczego warto

Wyspy Kanaryjskie stanowią jeden z 17 autonomicznych regionów Hiszpanii, na które składa się archipelag siedmiu dużych wysp i sześciu wysepek leżących na Oceanie Atlantyckim. Największe z nich to Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz położenie, każda z nich ma specyficzny charakter. Ich atutem jest doskonała infrastruktura hotelowa, która zadowoli nawet najbardziej wymagających turystów.

Na wyspach panuje klimat zwrotnikowy morski, który jest wyjątkowo przyjazny. Zaciera się następstwo pół roku, – średnia dobowa temperatura wynosi latem 24 stopnie Celsjusza, a zimą 18 stopni. Opady występują niezwykle rzadko, z wyjątkiem wybrzeży północnych oraz w górzystych rejonach. Na Wyspach Kanaryjskich dostępna jest zróżnicowana infrastruktura, która gwarantuje zwiedzającym rozmaite formy turystyki. Dominuje transport drogowy, jedynie na Teneryfie dostępna jest sieć tramwajowa. Jeżeli chodzi o komunikację pomiędzy wyspami, odbywa się ona za pomocą statków oraz samolotów, które są obsługiwane przez linie krajowe i zagraniczne.

Wczasy na Teneryfie

Największą wyspą archipelagu jest Teneryfa. Jej północna część jest wilgotna, bardziej zielona i kwitnąca. Południowa – ciepła, słoneczna i z niewielką ilością opadów. Na wyspie można podziwiać malownicze brukowane uliczki oraz charakterystyczną architekturę kanaryjską. Jedną z największych atrakcji jest Park Narodowy „Teide”, z trzecim co do wielkości wulkanem na świecie, który stanowi najwyższy szczyt w całej Hiszpanii. Kolejną godną uwagi atrakcją jest ogród zoologiczny „Loro Parque”, w którym można podziwiać wiele gatunków zwierząt z różnych zakątków świata. Dodatkową atrakcją są pokazy na żywo z udziałem m.in. orek, delfinów czy lwów morskich.

Gran Canaria – kontynent w miniaturze

Gran Canaria słynie z różnorodności krajobrazów oraz mikroklimatów. Stolicą jest zabytkowe miasto Las Palmas, w którym obowiązkowymi punktami zwiedzania jest Katedra Św. Anny, Archeologiczne Museo Canario czy Casa de Colon, czyli Dom Kolumba. Na południowym zachodzie wyspy dominuje turystyka typu plażowego. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą udać się do centralnej części wyspy, gdzie ciągnie się malownicze pasmo górskie.

Fuerteventura – dla miłośników surfingu

Najbliżej Afryki znajduje się jedna z najszybciej rozwijających się wysp archipelagu kanaryjskiego, Fuerteventura – miejsce dla miłośników słonecznych kąpieli i pięknych krajobrazów. Wyspa słynie z urokliwych plaż i jest świetnym miejscem do uprawiania windsurfingu. Jej nazwa oznacza po hiszpańsku silny wiatr – nic więc dziwnego, że jest to idealne miejsca dla entuzjastów tego sportu. Do przyjazdu na Fuerteventurę zachęcają kilometrowe piaszczyste plaże, lśniąca lazurowa woda oraz promienie równikowego słońca.

Gorąca i bezleśna Lanzarote

Wyspą, która jest najbardziej wysunięta na wschód jest Lanzarote – wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do jej głównych atrakcji zalicza się Par Narodowy „Timanfaya” czy Ogród Kaktusów. Ważną postacią dla wyspy był artysta Cezar Manrique. Dzięki tej postaci na wyspie zachowała się tradycyjna architektura w postaci niskiego i barwionego na biały kolor budownictwa.

La Palma – oaza spokoju

Najbardziej deszczową wyspą spośród całego archipelagu jest La Palma. Strome ukształtowanie krajobrazu spowodowało, że na wyspie nie rozwinęła się masowa turystyka. Z tego powodu miejsce to w szczególności poleca się osobom, które cenią sobie spokojne obcowanie z przyrodą. Będąc na wyspie warto zobaczyć Park Narodowy „Caldera de Taburiente” oraz rezerwat biosfery „Los Tilos”. Jedną z ciekawszych atrakcji jest także jedno z najważniejszych na świecie obserwatoriów astrofizycznych, które jest umiejscowione na szczycie el Roque de los Muchachos.

Zielona i bujna La Gomera

La Gomera to wyspa, na której znajduje się Park „Garajonay”, w którym znajduje się prastary las „Laursilva”, szacowany na 20 milionów lat oraz czarne plaże. La Gomera to idealne miejsce do odpoczynku dla tych, którzy lubią spokój oraz szukają wiecznej wiosny. Co ciekawe, na wyspie można spotkać ludzi, którzy komunikują się ze sobą za pomocą gwizdania. Warto zaznaczyć, że ta nietypowa forma języka została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Słabo zaludniona El Hiero

Najmniej zaludnioną wyspą jest El Hierro. Idealne miejsca do uprawiania pieszej lub rowerowej turystyki, a także speleologii czy paralotniarstwa. Wyspa urzeka klifowymi wybrzeżami, lawowymi formacjami geologicznym i oraz bujną roślinnością.

Wyspy Kanaryjskie to idealny kierunek zwiedzania na wakacje. Łagodny klimat, zróżnicowana infrastruktura oraz atrakcyjne ceny wycieczek sprawiają, że hiszpański archipelag na Oceanie Atlantyckim jest dostępny dla każdego! Więcej informacji na temat turystyki na wyspach znajdziesz tutaj:

http://www.swiatwypoczynku.pl/blog_42_wakacje-last-minute-all-inclusive-na-gran-canarii—co-warto-zobaczyc?-/

 

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...