W Sopocie nie można się nudzić

baltic-sea-coast-96196_1280

Będąc w Sopocie, nie można zapomnieć o spacerze po najdłuższym w Europie, ponad półkilometrowym drewnianym molo, umieszczonym przy pięknej plaży. Prowadzi do niego główny deptak, Monciak, niegdyś ulubione miejsce polskich gwiazd. Centrum pełne jest urokliwych zaułków, restauracji i interesujących kamienic.

Centrum Sopotu

Ceny nieruchomości na Wybrzeżu są jednymi z najwyższych w Polsce. Aby latem cieszyć się wysokim standardem w miejscu zamieszkania, można zdecydować się wynająć ekskluzywne apartamenty - Sopot, w tej kwestii, zadowoli nawet najbardziej wybrednych fanów najlepszych lokalizacji w centrum miasta. Krótkim spacerkiem dojdziemy do zamkniętego dla ruchu drogowego głównego sopockiego deptaka nazywanego Monciakiem – niegdyś łączącego rolniczy Górny Sopot i osadę rybacką w Dolnym Sopocie. Po drodze napotkamy urokliwe kamienice, kawiarnie, przytulne knajpki oraz słynny Krzywy Domek. Władze Sopotu tak bardzo dbały o urodę i detale budynków, że na przełomie XIX i XX wieku obniżano podatki właścicielom, którzy dekorowali swoje domy (stąd wysyp wieżyczek, wykuszy, galeryjek, balkonów, gzymsów czy balustrad). Miasto uniknęło zniszczeń w trakcie II wojny światowej i wciąż możemy spotkać liczne przytulne zaułki i obiekty nawiązujące do przeszłości. Ta reprezentacyjna ulica była kiedyś miejscem, gdzie toczyło się życie polskich artystów, przybywających na organizowany od 1964 roku festiwal piosenki.

Plaża i molo

Przedłużeniem Monciaka jest najdłuższe drewniane molo w Europie o długości prawie 512 metrów i szerokości 10 metrów. Tuż obok niego napotkamy plac z fontanną, muszlą koncertową, galerią oraz wieżą widokową. Molo wieńczy marina dla jachtów i katamaranów. 4,5 kilometra czystej, piaszczystej plaży nie zawsze było ogólnie dostępne dla wszystkich letników. Pary nie będące małżeństwem mogły wejść na plażę jedynie w wydzielonej strefie rodzinnej po uprzednim wypożyczeniu za opłatą od jednej z sopockich rodzin dziecka, co było nielegalne i bezprawne, lecz powszechnie praktykowane. Obecnie władze uzdrowiska nie dyskryminują nikogo w dostępie do atrakcji, a wynajem ekskluzywnych apartamentów w Sopocie jest ogólnie dostępny.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii: