Home Artykuły Podróżowanie z bagażem podręcznym: plusy i minusy

Podróżowanie z bagażem podręcznym: plusy i minusy

8 min read

Wybierając się w podróż samolotem, trzeba podjąć jedną z podstawowych decyzji: czy zabrać ze sobą dwa rodzaje bagażu, bagaż podręczny i rejestrowany, czy też wybrać opcję podróżowania wyłącznie z bagażem podręcznym. Ostateczna decyzja zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju wyjazd jest planowany, na jak długo i jakie przewiduje się atrakcje. Nie bez znaczenia są również takie aspekty podróży, jak to, czy zabiera się dzieci i czy można sobie pozwolić na ewentualne zakupy już na miejscu.

Czym się różni bagaż podręczny od bagażu rejestrowanego?

Linie lotnicze definiują dwa rodzaje bagażu podróżnego: rejestrowany i podręczny. Oba muszą spełniać pewne warunki, które określane są indywidualnie przez każdego przewoźnika. Bagaż rejestrowany, który może być znacznie większy i cięższy od bagażu podręcznego, leci w luku bagażowym i nie ma do niego dostępu podczas lotu. Odbiera się go na docelowym lotnisku, w wyznaczonym do tego miejscu. Z kolei bagaż podręczny można wziąć ze sobą na pokład i przewozić w zamykanym luku, który znajduje się nad lub pod siedzeniem. Przez cały lot ma się do niego swobodny dostęp. Doskonałe wskazówki, jak spakować bagaż podręczny, można znaleźć pod poniższym linkiem: http://www.swiatwypoczynku.pl/blog_38_-jak-spakowac-bagaz-podreczny?

Bagaż podręczny pozwala oszczędzić pieniądze

Choć spakowanie wszystkich rzeczy w jeden bagaż może być pewnym wyzwaniem, to jednak, jeśli wyjeżdża się na krótko lub istnieje możliwość dokupienia potrzebnych akcesoriów, warto ograniczyć się do bagażu podręcznego. Jego przewóz jest bowiem wliczony w cenę biletu, natomiast przewóz bagażu rejestrowanego pociąga za sobą dodatkową opłatę.

Bagaż podręczny ułatwia podróżowanie

Zabierając ze sobą jedną torbę, turysta staje się bardziej mobilny. Gdziekolwiek udaje się z lotniska po przylocie, ma ze sobą wszystko, czego potrzebuje, w jednym bagażu, który może bez trudu unieść. Dzięki temu dalsza podróż jest nie tylko bardziej komfortowa, ale również o wiele łatwiejsza.

Spokój i pewność

Osoby częściej korzystające z usług linii lotniczych wiedzą, że raz na jakiś czas bagaż rejestrowany może się zgubić. Najczęściej zdarza się to, kiedy lot jest z przesiadkami. Załatwianie formalności i stres związany z taką sytuacją z pewnością nie należą do przyjemnych punktów podróży. Jeśli zabiera się ze sobą tylko bagaż podręczny, prawdopodobieństwo takiej przykrej niespodzianki spada praktycznie do zera.

Oczekiwanie na wydanie bagażu rejestrowanego

Tuż po przybyciu na miejsce należy udać się do miejsca wydawania bagażu rejestrowanego. Tu zwykle spędza się na oczekiwaniu około 10 minut, choć bywa, że znacznie dłużej. Właściciele bagażu podręcznego po prostu zabierają go z pokładu, by udać się bezpośrednio w pożądane miejsce. Jest to duże ułatwienie szczególnie w przypadku, gdy ktoś spieszy się na inny środek lokomocji.

Czy sam bagaż podręczny pomieści akcesoria dla niemowlęcia?

Jeśli w podróż zabiera się niemowlę, spakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy w bagaż podręczny może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Ponadto, brak niezbędnych akcesoriów może utrudnić cały urlop, szczególnie jeśli są to przedmioty czy urządzenia niedostępne lokalnie.

Ograniczenia w przewozie płynów i kosmetyków

Dla osób, które planują zabrać ze sobą w podróż jedynie bagaż podręczny, niemałym problemem może okazać się zakaz zabierania na pokład wszelkich płynów o objętości przekraczającej 100 ml (i łącznej objętości 1 litra). Dotyczy to zarówno wody i napojów kolorowych, jak i kosmetyków w postaci płynów, żeli i kremów. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, która może pozbawić ulubionych kosmetyków, warto wcześniej zaopatrzyć się w specjalne podróżne pojemniki. Z kolei, napoje na podróż najlepiej kupić w strefie wolnocłowej, już po odprawie.

Ostre przedmioty

Kolejne utrudnienie, jakie można spotkać w podróży, jeśli zabiera się w nią tylko bagaż podręczny, to zakaz zabierania na pokład samolotu przedmiotów o ostrych krawędziach. Dotyczy to nie tylko noży, scyzoryków i  skalpeli, ale także nożyczek czy pilników. Ewentualne wątpliwości dotyczące tego, czy można zabrać ze sobą dany przedmiot, warto rozwiać wcześniej, by uniknąć kłopotów i komplikacji podczas odprawy, już na lotnisku.

źródło grafik: pixabay.com

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Hotel SPA – góry to naturalna destynacja dla chcących naprawdę wypocząć

Hotele SPA to jeden z najpopularniejszych wyborów na krótkie, najczęściej weekendowe wypad…