Podróż zapięta na ostatni guzik

aircraft-513641_1280

Wybierając się na wakacyjny wojaż w odległe kraje, warto zadbać o każdy szczegół podróży. Największej uwagi wymagają wakacje w innym niż europejski kręgu kulturowym. Kuszą zarówno egzotyczne miejsca w krajach ościennych, jak i miejsca w odległych strefach klimatycznych. Kuszą na tyle, że warto spróbować.

Szacunek, czyli znajomość lokalnych zwyczajów i miejscowego prawa
Mając w planach podróż w nieznane rejony świata, na początku należy poznać lokalne zwyczaje i przepisy prawne. Dotyczy to zwłaszcza krajów muzułmańskich i miejsc, o jakich trudno wyczytać w popularnych przewodnikach. Nieodpowiedni ubiór, brak szacunku do lokalnych zwyczajów religijnych i tradycji, nietypowe przepisy ruchu drogowego (ważne zwłaszcza dla osób korzystających z wypożyczalni aut), tabu dotyczące obyczajowości – to tylko część zasad, jakie trzeba poznać, przygotowując się do podróży w nieznane.

Ważne telefony i adresy

Jeszcze przed rezerwacją biletu, wskazane jest zanotować adresy placówek dyplomatycznych wraz z numerami telefonów i godzinami pracy. Co ważne, w egzotycznych krajach, gdzie trudno o pomoc polskiego konsula czy ambasadora, Polacy mogą skorzystać ze wsparcia placówek dyplomatycznych innych krajów będących członkami Unii Europejskiej. Niezbędne dane można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tutaj także warto zgłosić splanowany wyjazd w systemie e-konsulat.

Szczepionki i ubezpieczenie

Zwłaszcza przed wyjazdem w kraje tropikalne, należy zawczasu skorzystać z fachowego wsparcia medycznego, by dowiedzieć się, jakie szczepionki i w jakim terminie należy zaaplikować. Przydatna może być także własna apteczka, ale trzeba sprawdzić, czy własne medykamenty można wnieść na pokład samolotu i czy w kraju docelowym nie znajdują się na liście substancji zakazanych. Ostatnią czynnością jest wizyta u stomatologa na 6-8 tygodni przed wojażem.

Wyjazd bez pośrednictwa biura podróży to także konieczność wykupienia ubezpieczenia, w tym polisy zdrowotnej. Nie można na tym oszczędzać.

Tuż przed podróżą

Dojazd na lotnisko środkami komunikacji publicznej, zwłaszcza w przypadku podróżnych mieszkających z dala od aglomeracji, może uprzykrzyć pierwsze chwile wakacji. Dlatego dobrze jest wybrać się na lotnisko własnym autem i zawczasu zarezerwować miejsce na parkingu. START Parking mający swe oddziały na warszawskim Okęciu czy na poznańskiej Ławicy to dobre rozwiązanie, zwłaszcza że rezerwację można dokonać w kilka sekund, zaś ewentualne anulowanie nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Ekscytująca podróż zaczyna się nie chwili zapięcia pasów w samolocie. Zaczyna się długo wcześniej. Być może to banał, ale jakże prawdziwy.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...