Narciarskie luksusy we Francji

narty_francja_01

Na wyjazd na narty Francja jest mniej u nas popularna niż faworyzowane przez Polaków Austria albo Włochy, choć stanowi całkiem rozsądną alternatywę: tutaj znajdziemy największe w Europie tereny narciarskie, długi sezon, komfortowe kwatery pod samymi wyciągami oraz bogatą ofertę apre-ski.

Najpopularniejsze narciarskie destynacje

Większość Polaków wybiera się na narty do Austrii albo Włoch. Malownicze lodowce i bliskie położenie dają Austrii przewagę nad konkurentami do serc i portfeli polskich turystów: pierwsze alpejskie stoki czekają zaledwie kilkaset kilometrów od naszej południowej granicy. Włochy z kolei kuszą piękną pogodą i niepowtarzalną, ciepłą atmosferą. Na narty Francja wydaje się kierunkiem trochę egzotycznym: raczej daleko, czyli prawie dwa tysiące kilometrów od stolicy Polski, w dodatku na miejscu trudno porozumieć się w jakimkolwiek języku, oczywiście poza francuskim. Dlaczego jednak sporo osób decyduje się na wyjazd na narty do Francji i męczącą, kilkudziesięciogodzinną podróż? Trzeba się o tym przekonać na własnej skórze, jak trafnie zauważają autorzy wpisów na forach narciarskich:

„Jeśli wybierzesz się do Paradiski, Trzech Dolin, EspaceKilly to daję głowę, że zrozumiesz tych, którzy decydują tłuc masochistycznie autokarem 30 godzin w jedną stronę:) a jak nie pojedziesz to tylko Twoja strata:) nie ma sensu przekonywać kogoś, kto nie był .”

Najważniejsze ośrodki narciarskie we Francji

Mimo wszystko spróbujemy wam zarekomendować walory francuskich ośrodków narciarskich, położonych na terenie masywnych i najwyższych Alp Zachodnich, co zapewnia obfitość śniegu i długi zimowy sezon, który często trwa aż do maja. Francuską perłą w koronie są Les Trois Vallées, czyli po polsku Trzy Doliny. Jak sama nazwa wskazuje, region obejmuje stacje narciarskie w trzech dolinach: Saint-Bon, Allues i Belleville, narciarze mogą też dostać się tam jedną kolejką z doliny Maurienne. Powstał dzięki temu największy obszar narciarski na świecie, którego historia sięga początków ubiegłego wieku (jego podwaliny paradoksalnie zostały wytyczone przez żądnych narciarskich atrakcji Anglików). Oferuje 300 tras zjazdowych (ponad 600 km), które obsługuje prawie dwieście wyciągów. Bilet wstępu, czyli skipass do tego narciarskiego raju o powierzchni niespełna 1500 kilometrów kwadratowych kosztuje 300 Euro za sześć dni. Najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Trzech Dolinach jest kurort w Courchevel, skupiający stacje narciarskie Le Praz, Courchevel 1550, Courchevel 1650, Courchevel 1850 (liczby odzwierciedlają wysokość, na jakiej stacje są położone). Kurort posiada własne, najwyżej położone w Europie lotnisko, które zagrało w jednym z Bondów. Ze względu na krótki oraz pofałdowany pas startowy uważane jest za jedno z najtrudniejszych dla pilotów na świecie, choć oczywiście nie stanowiło to żadnego problemu dla Agenta 007. Courchevel jest mekką wyższych sfer, klientów z zasobnym portfelem i rosyjskich nowobogaczy: taki europejski odpowiednik Aspen.

Inne części kompleksu Trzech Dolin będą również należały do nazw znanych wszystkim miłośnikom białego szaleństwa: Meribel, La Tania, Le Menuires i Val Thorens. To najwyższa półka, zarówno jeśli chodzi o stoki, trasy i wyciągi, jak i ceny: tygodniowy wyjazd do Val Thorens, najwyżej położonej części 3Vallees, może kosztować nawet i ok. 1000 EUR za osobę. Tańszą alternatywą jest zakwaterowanie w położonej w dolinie Maurienne miejscowości Orelle, która jest połączona z Val Thorens kolejką linową. W lutym znajdziemy 7-noclegowy pobyt już za ok. 100 EUR/osoba.

Trzy Doliny to naturalnie nie jedyne popularne regiony narciarskie we Francji, do tych bardziej znanych należą: Les Deux Alpes, Tignes – Espace Killy, La Plagne i Les Arcs – Paradiski, Portes du Soleil, Chamonix – Mont Blanc, Alpe d’Huez. Każdy z nich to dziesiątki i setki kilometrów świetnie przygotowanych tras, poprowadzonych w przepięknych górskich krajobrazach.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...