Last Minute, czyli jak spędzić urlop w atrakcyjnej cenie

depositphotos_54558717_original

Od dawna planujesz urlop w pięknym i egzotycznym miejscu, nie możesz się doczekać wyjazdu i wciąż liczysz do niego dni? A może wcale nie jesteś pewny, czy urlop wypali, ponieważ to gorący okres w twojej pracy i szef może mieć dla ciebie całkiem inne plany? Żeby nie stracić wymarzonego odpoczynku na przykład na chorwackiej słonecznej plaży, warto rozważyć opcję wycieczek Last Minute. Czym jest tak naprawdę ten rodzaj wycieczki? Jak znaleźć dobre Last Minute? Na co zwracać uwagę w biurze podróży oraz jak sfinansować podróż, gdy portfel nie grzeszy grubością?

Last Minute to nie First Minute

Przede wszystkim warto zapamiętać, że oferty Last Minute zwykle nie pojawiają się z dużym wyprzedzeniem. Jeśli sprzedawca oferuje nam Last Minute w czerwcu na lipiec lub sierpień, to zdecydowanie jest to chwyt marketingowy. Last Minute bowiem, jak sama nazwa wskazuje, to wycieczki na ostatnią chwilę. Oferta jest zwykle wystawiona na kilka dni przed planowanym terminem wycieczki. Jeśli biuro podróży nie sprzeda wszystkich miejsc lub klient w ostatniej chwili rezygnuje z wyjazdu, wtedy wycieczka wystawiana jest z bardzo dużą obniżką. Jeśli mamy do czynienia z dużym upustem wycieczki, jeszcze długo przed rozpoczęciem sezonu, wtedy nazywamy to First Minute.

Kiedy na wakacje z Last Minute?

Na wczasy z ostatniej chwili najlepiej jest wybrać się w czasie po ważniejszych i dłuższych wolnych okresach. Chodzi przede wszystkim o długie weekendy, jak majówka, święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok. Na same te terminy biura podnoszą ceny wycieczek. Lecz mało kto jeździ wypoczywać przed samymi świętami lub gdy skończy się długi weekend. Wtedy właśnie biura podróży wystawiają Last Minute. Nie warto nastawiać się na tanie wczasy w samym środku sezonu. Lipiec czy sierpień to małe prawdopodobieństwo prawdziwej wycieczki Last Minute. Jednak samo szukanie takiej oferty może być ekscytujące. Biura często wystawiają tanie wczasy w określonych porach. Niektóre mają jeden dzień w tygodniu, kiedy warto szukać takiej okazji, inne oferty Last Minute wystawiają w konkretnych godzinach, lecz z okresem ważności np. do północy. Niektóre biura podróży prawdziwe gratki wrzucają na stronę internetową w godzinach nocnych. Jeśli możesz wziąć urlop w ostatniej chwili, możesz w ciągu kilku dni polecieć na Teneryfę za kilkaset złotych.

Jak nie dać się nabrać?

Niestety nawet wczasy organizowane w ostatniej chwili, tylko z pozoru mogą wyglądać na Last Minute. Warto więc szybko porównać ceny danej wycieczki i jej warunki z podobną ofertą innego biura. Czasem obniżki wiążą się również z gorszymi warunkami. Np. tańsze o 100 zł wczasy będą możliwe jedynie z wylotem z Krakowa, podczas gdy my mieszkamy w Gdańsku lub zmianą hotelu z pięciogwiazdkowego na trzygwiazdkowy. Warto również zaznaczyć, że oferty Last Minute to zwykle mniejszy wybór miejsca, hotelu, długości pobytu. Najważniejsze jest jednak to, że podczas wycieczki na ostatnią chwilę mamy takie same prawa, jak podczas zwykłej wycieczki wykupowanej w sezonie. Należy jednak dobrze zapoznać się z umową przed jej podpisaniem.

Skąd wziąć pieniądze na Last Minute?

Każdy, kto planuje urlop od dłuższego czasu, najczęściej odkłada na nie przez cały rok. Wymarzone wczasy są często ważniejsze od nowego telewizora czy remontu, który zawsze może poczekać. Jednak na Last Minute albo decydujemy się w ostatniej chwili, kiedy nie mamy przewidzianych na ten cel funduszy, albo trafia się niesamowita okazja wyjechania na dwa tygodnie przed wypłatą. W takich  sytuacjach warto przekonać się do popularnych szybkich pożyczek chwilówek, np. w Vivus. Dodatkowo, gdy bierzemy ją pierwszy raz, nie ponosimy żadnych kosztów, więc wakacje Last Minute mamy jeszcze bardziej atrakcyjne. A ile wydamy na wycieczkę w ostatniej chwili? Wszystko zależy od kierunku, terminu i standardu hotelu. Na przykład za wycieczkę na Sri Lankę w sezonie musimy wydać około 7 000 zł, a poza sezonem (który swoją drogą w kończy się tylko w Polsce, a w tamtych rejonach trwa praktycznie cały rok) nawet o 3000-4000 zł mniej. Z kolei bliższe miejsca wojaży to nawet około 1000 zł za tygodniowy pobyt w Egipcie, czy 700 zł za hiszpański klimat. Czy warto decydować się na Last Minute? Oczywiście! Osobiście znam osoby, które jeżdżą w ten sposób nawet kilka razy w roku. Cała sztuka polega na częstym przeglądaniu ofert i nauczeniu się oceniania kosztów i zalet danej wycieczki.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...