Książ na weekend

Zamek Książ

OgrodyWidok z basztyFragment kompleksuZamek Książ

Ukryty w sercu Książańskiego Parku Narodowego jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, tuż za krzyżackim w Malborku i królewskim na Wawelu. Zamek Książ przenosi nas w czasy Bolka Pierwszego i jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto postanowił spędzić weekend w Sudetach.

Zamek został wybudowany pod koniec XIII wieku, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego grodu drewnianego. Wokół jego powstania krąży legenda o giermku, który w zamian za worek tajemniczego czarnego kamienia dostarczonego władcy uzyskał tytuł rycerza oraz miano Tego Który Przynosi Kamienie Dające Skry. Na miejscu znalezienia węgla władca rozkazał wybudować ogromny gród mający strzec czarnego skarbu.

Zamek Książ

Za czasów swojej świetności Książ był siedzibą główną i na wpół z zamkami z Chocianowa, Chojnowa, Rogowca, Kamiennej Góry i Wlenia tworzył system obronny księstwa świdnickiego. Całościowo czternaście obiektów obronnych. Na przestrzeni wieków Książ zmieniał lokatorów przechodząc przez polskie, czeskie i węgierski ręce, by w końcu zatrzymać się w posiadaniu rodu Hochbergów, a jego całościową  historie możemy usłyszeć z ust przewodnika.

Trasa zwiedzania prowadzi nas przez ogrody zamkowe, komnaty, czy sale pałacowe, wyróżniające się odrębnymi stylami i co najważniejsze, historią, bo w końcu w średniowieczu nic nie działo się bez przyczyny i wszystko miało swój podniosły, czasem apodyktyczny ale jak na nasze czasy tchnący magią historii- początek.

Bogate zdobienia, urocze kominki, obrazy i herby pokazują wspaniały przepych, jakim otaczali się ówcześni możnowładcy. Książ to także pałacowe stajnie, wozownie i ujeżdżalnie, skąd można wypożyczyć bryczkę do przejażdżki po parku. Warto, bo ogrody książęce zapierają dech w piersiach, chociażby Taras Wodny, w którym znajdziemy aż 27 fontann, czy Taras Różany, słynący z malowniczo wkomponowanej w kwiaty fontanny kaskadowej, zdobionej rzeźbami. To tylko dwa przykłady, bo tego typu tarasów zamkowych w Książu jest 7. Książ to również zbrojownie, sale portretowe, wieże zamkowe i baszty, z których można podziwiać okolice.

Zamek można zwiedzać od 10 do 17, bilet wstępu kosztuje jedyne 8 zł; ulgowy tylko 5. Warto również wiedzieć, że na terenie zamku znajduje się Hotel Książ**. Bardzo przyjemne miejsce, w którego apartamentach (mimo dostępu do internetu i telewizji) można poczuć ducha minionej epoki. Cało weekendowa wycieczka na teren Zamku Książ to idealna propozycja na spędzenie czasu z bliskimi. Otoczenie parku krajobrazowego z licznymi szlakami pieszymi, kompleks ponad 400 pokojów zamkowych i Stado Ogierów Książęcych przeniesie nas w czasy rycerzy i wytwornych dam.

 

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Najciekawszy szlak sudecki

Najciekawszy szlak sudecki

Sudety są rejonem bogatym w różnorodności. Nie ważne czy jesteś amatorem górskich wędrówek czy wytrawnym zdobywcom szczytów, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, od łagodnych tras, przez zamglone torfowiska, szeroko...
Zamki Dolnego Śląska

Zamki Dolnego Śląska

Dolny Śląsk kryje w sobie wiele magicznych zakątków, w których możemy poczuć podmuch przeszłości i przenieść się do świata wytwornych dam, i walecznych rycerzy. Podczas przemierzania sudeckich szlaków niejednokrotnie możemy natrafić...
Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Unikatowe kształty i zdobienia możliwe są do stworzenia tylko w procesie ręcznej obróbki. Przez lata zmieniały się trendy i gusty. Dzisiaj wyroby kryształowe cieszą się uznaniem i ogromnym zainteresowaniem zarówno...