Home Artykuły Książ na weekend

Książ na weekend

5 min read

Ukryty w sercu Książańskiego Parku Narodowego jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, tuż za krzyżackim w Malborku i królewskim na Wawelu. Zamek Książ przenosi nas w czasy Bolka Pierwszego i jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto postanowił spędzić weekend w Sudetach.

Zamek został wybudowany pod koniec XIII wieku, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego grodu drewnianego. Wokół jego powstania krąży legenda o giermku, który w zamian za worek tajemniczego czarnego kamienia dostarczonego władcy uzyskał tytuł rycerza oraz miano Tego Który Przynosi Kamienie Dające Skry. Na miejscu znalezienia węgla władca rozkazał wybudować ogromny gród mający strzec czarnego skarbu.

Zamek Książ

Za czasów swojej świetności Książ był siedzibą główną i na wpół z zamkami z Chocianowa, Chojnowa, Rogowca, Kamiennej Góry i Wlenia tworzył system obronny księstwa świdnickiego. Całościowo czternaście obiektów obronnych. Na przestrzeni wieków Książ zmieniał lokatorów przechodząc przez polskie, czeskie i węgierski ręce, by w końcu zatrzymać się w posiadaniu rodu Hochbergów, a jego całościową  historie możemy usłyszeć z ust przewodnika.

Trasa zwiedzania prowadzi nas przez ogrody zamkowe, komnaty, czy sale pałacowe, wyróżniające się odrębnymi stylami i co najważniejsze, historią, bo w końcu w średniowieczu nic nie działo się bez przyczyny i wszystko miało swój podniosły, czasem apodyktyczny ale jak na nasze czasy tchnący magią historii- początek.

Bogate zdobienia, urocze kominki, obrazy i herby pokazują wspaniały przepych, jakim otaczali się ówcześni możnowładcy. Książ to także pałacowe stajnie, wozownie i ujeżdżalnie, skąd można wypożyczyć bryczkę do przejażdżki po parku. Warto, bo ogrody książęce zapierają dech w piersiach, chociażby Taras Wodny, w którym znajdziemy aż 27 fontann, czy Taras Różany, słynący z malowniczo wkomponowanej w kwiaty fontanny kaskadowej, zdobionej rzeźbami. To tylko dwa przykłady, bo tego typu tarasów zamkowych w Książu jest 7. Książ to również zbrojownie, sale portretowe, wieże zamkowe i baszty, z których można podziwiać okolice.

Zamek można zwiedzać od 10 do 17, bilet wstępu kosztuje jedyne 8 zł; ulgowy tylko 5. Warto również wiedzieć, że na terenie zamku znajduje się Hotel Książ**. Bardzo przyjemne miejsce, w którego apartamentach (mimo dostępu do internetu i telewizji) można poczuć ducha minionej epoki. Cało weekendowa wycieczka na teren Zamku Książ to idealna propozycja na spędzenie czasu z bliskimi. Otoczenie parku krajobrazowego z licznymi szlakami pieszymi, kompleks ponad 400 pokojów zamkowych i Stado Ogierów Książęcych przeniesie nas w czasy rycerzy i wytwornych dam.

 

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Cypr czy La Gomera? Na których plażach można się naprawdę zrelaksować?

Cypr to bajeczne plaże, La Gomera jest raczej znana z ich braku. Sprawdzamy, jak faktyczni…