Kreta – tajemnica pałacu Minosa

kreta1

kreta2kreta3

Minos był królem, którego żona zdradziła z bykiem. Owocem tego związku był chłopiec z byczą głową – Minotaur. Tyle mówi grecki mit. Pałac Minosa istnieje naprawdę i do dziś kryje wiele tajemnic.

Kreta to największa grecka wyspa. Jest piękna przez swoje piaszczyste plaże, góry, gaje oliwek i cyprysów. Jej najsłynniejszą zagadką pozostaje pałac w Knossos.

Sir Arthur na tropach legendy

Anglika, Arthura Evansa pod koniec XIX wieku kupił wzgórze, na którym miał się znajdować słynny pałac Minosa. Odkrył ruiny ogromnego kompleksu, uznawanego za pozostałości siedziby króla. Od jego imienia powstało określenie „cywilizacja minojska”. Pałac miał 17 000 metrów kw. i około 1300 pomieszczeń. Powstał w okresie między 2000 a 1570 r. p.n.e. Pełno tu ścian i korytarzy. Zgodnie z niektórymi hipotezami to on stał u źródeł legendy o labiryncie, w którym król uwięził Minotaura.

Barwny świat Kreteńczyków.

Turyści przyjeżdżają tu, żeby podziwiać to, co pozostało i co zrekonstruował Evans. Można zwiedzać min. komnaty królewskie. Najsłynniejszą jest tzw. Hol Podwójnych Siekier, Megaron Królowej i Sala Tronowa. Najbardziej zapadają w pamięć freski. Jeden z nich przedstawia mężczyznę wykonującego salto na grzbiecie szarżującego byka, na innym widać chłopca wśród lilii, pluskające się w morzu delfiny czy damy dworu o ufryzowanych włosach i nagich piersiach. Charakterystycznym elementem są czerwone minojskie kolumny.

A może…cmentarz?

Czy rzeczywiście jest to pałac? Nie odkryto śladów fortyfikacji, a ściany były stosunkowo cienkie. Większość pomieszczeń była dziwnie mała, jak na komnaty. Niektórzy sądzą, że była to nekropolia – cmentarz, do którego dostęp miała tylko wtajemniczona grupa kapłanów. Są też inne kontrowersje: Evans dokonał rekonstrukcji budowli na podstawie odnalezionych fragmentów. Dla niektórych to gwałt na autentyczności tego miejsca.

Wakacje z mitem

Kreta to kraina mitów – stąd na samodzielnie skonstruowanych skrzydłach mieli odlecieć Dedal i Ikar, tu rozegrała się historia miłości Ariadny i Tezeusza. Piękne plenery, wspaniała kuchnia i gościnność mieszkańców przyciągają. To świetny pomysł na letni wypad. Polskie biura podróży (odpowiednie oferty można znaleźć w internetowej bazie Empik Travel) oferują wycieczki na Kretę, pozwalające doświadczyć tego, co w Krecie najlepsze – połączenia historii i wypoczynku nad Morzem Śródziemnym.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...