Kiedy Zielona Karta jest niezbędna?

339498_a_light_highway

Zielona Karta to międzynarodowe ubezpieczenie od odpowiedzialności za szkody, które jako sprawcy wypadku lub kolizji wyrządzimy osobom trzecim poza granicami naszego kraju. Zapewnia ono zaspokojenie roszczeń ofiarom tego nieszczęśliwego zdarzenia, ale tylko w wybranych krajach. Zielona Karta jest niezbędna m.in. wówczas, gdy celem naszej zagranicznej podróży są kraje spoza Unii Europejskiej.

Zielona Karta nie jest potrzebna dla podróżujących autem po krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W tych państwa bowiem wystarczy zwykłe krajowe OC.

Na jakich warunkach polisa?

Najogólniej rzecz biorąc towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania:

    • stosowne do limitów przewidzianych prawem państwa, na terytorium którego doszło do zdarzenia lub
    • do wysokości sumy gwarancyjnej określonej w umowie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie to jest zazwyczaj częścią Pakietów OC. AXA DIRECT oferuje swoim Klientom ubezpieczenie Zielonej Karty w standardzie Pakietu OC i Pakietu OC+AC – mówi Jacek Rink, Starszy Specjalista ds. Ubezpieczeń w AXA DIRECT – Za Zieloną Kartę w AXA nie trzeba dodatkowo płacić, a ważna jest przez ten sam czas, co polisa OC.

Jeśli jednak Zielona Karta jest płatna, to cena zazwyczaj jest niewysoka i uzależniona m.in. od pojemności silnika, kursu dolara, czasu planowanej podróży oraz kierunku wyjazdu. Najkrótszy okres ubezpieczenia, na jaki możemy wykupić Zieloną Kartę, to 15 dni. Najczęściej jednak, gdy jest ona częścią Pakietów OC, jej okres ważności wynosi 12 miesięcy.

Do jakich krajów z Zieloną Kartą?

Zielona Karta jest nam niezbędna, by poruszać się po: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainie.

Bez tego dokumentu natomiast, lecz z wykorzystaniem krajowej polisy OC, możemy się poruszać po: Andorze, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Węgrzech.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...