Home Artykuły Jesień – idealny czas na wypoczynek na Pomorzu

Jesień – idealny czas na wypoczynek na Pomorzu

13 min read

TOP 10 atrakcji turystycznych na Szlaku Bursztynowym

Wakacje w październiku lub listopadzie? Czemu nie!  Rozpoczął się najpiękniejszy, najbardziej urzekający kolorami sezon turystyczny – złota jesień.  Ciepłe promienie słońca i rześkie powietrze sprzyjają odkrywaniu nowych, niezwykłych miejsc. Warto skorzystać ze sprzyjającej aury i wybrać się na Pomorze, aby podróżując Bursztynowym Szlakiem, w skamieniałej żywicy odkryć najpiękniejsze barwy jesieni.  Oto TOP 10 atrakcji turystycznych na szlaku – dla wszystkich tych, którzy poszukują autentycznych doświadczeń i niestandardowych pomysłów na spędzenie wolnego czasu.

1. Bursztynowe warsztaty

Jeśli chcesz poznać sekret bursztynu to zajrzyj koniecznie do Manufaktury Bursztynu S&A w Gdyni lub oddziału w Gdańsku, zlokalizowanego przy multimedialnym Muzeum Bursztynu. S&A to największy
i chyba najbardziej znany w Polsce zakład jubilerski specjalizujący się w obróbce bursztynu. To, co wyróżnia Manufakturę na tle innych galerii, to również tzw. AmberEmotions – program zwiedzania dla zorganizowanych grup turystycznych. To tutaj nauczysz się rozróżniać bursztyn bałtycki od falsyfikatów, poznasz jego właściwości, zobaczysz jak obrabia się bursztyn, a przy tym posłuchasz wielu ciekawych historii i ciekawostek.

(www.s-a.pl; www.mhmg.pl)

2. Multimedialne muzeum z bursztynem w roli głównej

Muzea zwykle kojarzą sie nam z nudnymi gablotami i ciągiem sal z wystawionymi w ten sam sposób eksponatami. To muzeum rozczaruje wszystkich malkontentów. Niepowtarzalne wyroby z bursztynu zaprezentowane są w awangardowej aranżacji z wykorzystaniem multimediów. Dzięki nim możemy znaleźć się pośrodku sosnowego, nadbałtyckiego lasu, poczuć zapach drzew, świeżej żywicy lub w jednej chwili stać się w świadkiem pokazu mody z bursztynową biżuterią.

3. Oddychający bursztyn

Zwiedzając Gdańsk zajrzyj koniecznie do dzielnicy Dolne Miasto. Przy ulicy Szopy pod wiaduktem znajdziesz kolejną niebanalną atrakcję turystyczna na Szlaku Bursztynowym – Amber Drops, intrygującą instalację w przestrzeni miejskiej. Tworzą ją wykonane z masy żywicznej kamienie, osadzone w piasku z wbudowanym systemem oświetlenia LED, które jarząc się z różnym natężeniem, podświetla kamienie w rytmie imitującym oddychającego człowieka. Niespodziankę stanowią zatopione w masie przedmioty codziennego użytku – telefony, okulary, nożyczki… Ich odkrywanie i identyfikowanie to świetna zabawa. Instalację najlepiej zwiedzać po zmroku – te wrażenia zapamiętasz na długo!

4. Bursztynowa Piąta Aleja w Gdańsku

Tak, tak, my też mamy w Polsce swoją Piątą Aleję… bursztynową! Bursztynową Piątą Aleję tworzą  jedne z najbardziej malowniczych ulic w Gdańsku – ul. Mariacka, Długa i Długie Pobrzeże. To obowiązkowy spacer dla wszystkich tych, którzy kojarzą bursztyn tylko ze standardowymi sznurami korali. W licznych pracowniach i galeriach z biżuterią oraz z unikatowymi przedmiotami codziennego użytku wykonanymi z bursztynu możesz nie tylko kupić piękne, niepowtarzalne wyroby, ale też przyjrzeć się pracy bursztynników.

5. Bursztynowe menu

Bursztyn stał się nie tylko inspiracją dla bursztynników. Zainspirował także… restauratorów.  Jeśli chcesz skosztować „bursztynowego” menu odwiedź Restaurację Malinowy Ogród w Gdańsku, gdzie na specjalne zamówienie podane zostanie bursztynowe menu – „Amber Lunch” –  „jantarowy” rosół gotowany na perliczce, podany z makaronem i zieloną pietruszką lub stek z tuńczyka w towarzystwie blinów i bursztynowego sosu cytrusowo-miodowego i wiele innych pyszności. Każde danie z tego menu jest wyjątkowe i z całą pewnością niemożliwe do dostania w żadnej innej restauracji w Polsce. A jeśli rozsmakujesz się w „bursztynowej” kuchni to spacerując Długim Pobrzeżem zajrzyj do restauracji Gdański Bowke. Tam, z widokiem na gdańskie kanały, zjesz potrawy, które smakiem, formą lub zapachem nawiązują do bursztynu. Menu składa się m.in. z zupy z ryb bałtyckich syconej nalewką bursztynową, lubczykiem i kluskami kasztanowymi w asyście raków i chilli. Ta jedyna w swoim rodzaju przyjemność to Produkt Turystyczny 2013Roku, nagrodzony przez kapitułę Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

(www.malinowyogrod.pl, www.gdanskibowke.com)

6. Bursztynowe SPA

Bursztyn, zwany Złotem Północy skrywa wiele sekretów. Jednym z nich są właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Po długim spacerze śladami bursztynu i „bursztynowym” menu pora na chwilę relaksu. Zabieg na ciało Ceremonia Bursztynu, który oferuje Mera SPA Hotel w Sopocie nagrodzony Certyfikatem Doskonałości Trip Advisor w 2014 to prawdziwie królewski rytuał na bazie ekskluzywnych preparatów z ekstraktem z bursztynu, które wykazują działanie głęboko nawilżające, odżywcze i ujędrniające. Równie ciekawą propozycją jest Masaż Bursztynami, który pozostawia skórę pachnącą i rozświetloną, a ciało pozostaje ukojone i głęboko zrelaksowane.

(www.meraspahotel.pl)

7. Krzyżackie skarby w Malborku

O Zamku w Malborku krąży wiele ciekawych historii i legend. Nie każdy jednak wie, że jedną z najciekawszych malborskich skarbów jest największa w Polsce kolekcja naturalnie występującego bursztynu i wyrobów z bursztynu. Wspaniała wystawa  „Bursztynowe Konteksty” zabierze cię w „multimedialną” podróż w czasie śladami bursztynu. Dzięki interaktywnym info-kioskom w niestandardowy sposób możesz dowiedzieć się więcej na temat danego przedmiotu.

(www.zamek.malbork.pl)

8. Śladem rzymskich legionów

Podróż w czasie śladami bursztynu możesz kontynuować w Pruszczu Gdańskim. W czasach Cesarstwa Rzymskiego było to miejsce o istotnym znaczeniu na Szlaku Bursztynowym, gdzie kupcy z różnych stron świata zaopatrywali się w rozmaite towary, miedzy innymi surowe bryły bursztynu. Dzisiaj możesz zwiedzić rekonstrukcję tej osady, a dzięki multimedialnym i interaktywnym rozwiązaniom nie będziesz na pewno się nudzić.

(www.faktoria-pruszcz.pl)

9. Słupski Niedźwiadek Szczęścia

Gdańsk niezaprzeczalnie nosi miano  Światowej Stolicy Bursztynu, ale warto wyjechać poza Trójmiasto, żeby odwiedzić Słupsk, gdzie bursztynowa tradycja sięga XV wieku. Wtedy w mieście powstał pierwszy w Polsce cech bursztynników, a dzisiaj w Galerii Bursztynowej Narcyza Kalskiego zobaczymy niepowtarzalną kolekcję 1000 bursztynowych serc oraz blisko 500 naturalnych form bursztynu. Nad mieszkańcami czuwa też wyjątkowy Słupski Niedźwiadek Szczęścia – talizman-figurka niedźwiadka – sprzed 6 000 lat. I choć oryginał przechowywany jest w muzeum w Stralsundzie, to w miejskim Ratuszu znajdziemy jego wierną bursztynową kopię. (www.galeriabursztynowa.pl)

10. Poławianie bursztynu

Wyspa Sobieszewska jest jednym z bogatszych w bursztyn odcinków polskiego wybrzeża i jednocześnie miejscem zamieszkania najsłynniejszego polskiego poławiacza bursztynu, pana Sylwestra Maluchy. Od lat poławia tu bursztyn i chętnie dzieli się swoimi opowieściami z każdym, kto chce poznać tajemnice bursztynu. Organizuje przy tym pokazy swoich bursztynowych okazów. Prawdziwie niecodzienną atrakcją jest nocne poławianie bursztynu i jego późniejsza obróbka w lokalnym warsztacie bursztynniczym. Towarzyszące temu emocje zapamiętamy na długo!

(www.polawiaczbursztynow.mispomocnik.pl)

 

Wybierając ulubione atrakcje, dopasowane do naszych zainteresowań, pasji i stylu życia, możemy stworzyć własny, niepowtarzalny szlak bursztynowy. Podróż po miejscach i atrakcjach związanych z bursztynem to przede wszystkim pomysł na niestandardowy wypoczynek, który łączy przygodę z historią i odkrywaniem miejsc związanych z bursztynem – Złotem Północy. Słupsk, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Pruszcz Gdański czy Malbork to jedynie kilka miejsc, spośród tych, które trzeba odwiedzić na Pomorzu podczas podróży śladami bursztynu. Z podróży przywieziemy nie tylko pamiątki i zdjęcia, ale także fantastyczne wspomnienia i fascynujące opowieści, którymi będziemy chcieli się podzielić z bliskimi po powrocie.

 

Przydatny link:

www.Pomorskie.travel

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Cypr czy La Gomera? Na których plażach można się naprawdę zrelaksować?

Cypr to bajeczne plaże, La Gomera jest raczej znana z ich braku. Sprawdzamy, jak faktyczni…