Gwiazdki hotelowe – mydlenie oczu czy szanowana klasyfikacja obiektów?

hotel-939501_1920

villa-cortine-palace-949552_1920gwiazdki

Gwiazdki hotelowe bywają często kwestią kontrowersyjną, gdyż zdarza się, że hotele 1-gwiazdkowe posiadają lepsze warunki i wyposażenie niż drogie, 3-gwiazdkowe obiekty. Jakie są zatem kryteria przyznawania gwiazdek? Czy każdy hotel musi mieć gwiazdkę i jak sprawa wygląda poza granicami kraju, dowiecie się już za moment.

Gwiazdki nie są dla każdego

Gwiazdki mogą otrzymywać zarówno hotele, motele jak i pensjonaty. Pojęcie gwiazdek hotelowych jest dość powszechnie używane, choć nie dotyczy wyłącznie obiektów noszących miano hotelu. Jak jednak rozróżnić obiekty oferujące nocleg? Z pomocą przychodzi nam ustawa o usługach turystycznych, która wyróżnia:

Hotel – obiekt dysponujący przynajmniej 10-cioma pokojami 1 lub 2-osobowymi, świadczący szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów;

Motel – obiekt dysponujący przynajmniej 10-cioma pokojami 1 lub 2-osobowymi, znajdujący się przy drodze, świadczący szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów;

Pensjonat – obiekt dysponujący przynajmniej 7-mioma pokojami, świadczący całodniowe wyżywienie;

Dom wycieczkowy – obiekt dysponujący przynajmniej 30-stoma miejscami noclegowymi, przystosowany do samoobsługowej działalności klientów, świadczący minimalny zakres usług;

Schronisko – obiekt znajdujący się poza obszarem zabudowanym, niedaleko szlaku turystycznego, świadczący minimalny zakres usług.

Co oznaczają gwiazdki?

Znaczenie gwiazdek najprościej zobrazować na poniższej infografice, gdyż nie jest to nic innego jak konkretne usługi lub dobra zapewniane przez obiekt.

Na świecie istnieją również hotele znajdujące się poza klasyfikacją, a na szczególną uwagę zasługuje hotel Burj Al Arab w Dubaju, który oferuje swoim gościom kilkusetmetrowe i kilkupiętrowe apartamenty, osobistych kamerdynerów, pokojówki czy sprzątaczki oraz imponujące zaplecze hotelowe. Raczej niewielu z nas będzie miało go okazję odwiedzić, by przekonać się na własne oczy, czy jedzenie przygotowywane przez osobistych kucharzy jest rzeczywiście posypywane złotem.

5-gwiazdkowe absurdy

Pojęcie gwiazdek może często mylić, szczególnie jeśli często wybieramy się w podróże zagraniczne. Podany system klasyfikacji dotyczy Polski, za granicą panują zupełnie inne zasady. W Polsce nad nadawaniem gwiazdek czuwa marszałek województwa, w którym znajduje się dany obiekt. Poza granicami kraju sytuacja wygląda bardzo różnie.

Jeśli wybieramy się do krajów skandynawskich, nie oczekujmy znalezienia choć jednego hotelu posiadającego gwiazdki, gdyż Szwecja, Finlandia czy Norwegia odrzucają system gwiazdkowy. W Europie powinniśmy nie napotkać tak wielu trudności, gdyż większość krajów uznaje skalę 5-stoponiowej klasyfikacji. Jednak uznawanie to jedno, a jej stosowanie to drugie. We Francji, Niemczech, Austrii oraz Anglii nie wymaga się poddawania obiektów klasyfikacji, dlatego właściciele często tego nie robią, oszczędzając w ten sposób swój czas i pieniądze. W Grecji stosuje się natomiast system literowy, w którym L oznacza luksusowe warunki, a A,B,C to odpowiednio 4,3 i 2 gwiazdki.

Niestety pomimo tego, że hotel otrzyma w klasyfikacji zagranicznej aż 5 gwiazdek nie oznacza to, że osiągnie tak wysoki standard jak hotel w Polsce o tej samej klasyfikacji. Na świecie normy nie są tak precyzyjnie określane i przestrzegane jak w Polsce, choć i tutaj zdarzają się nadużycia.

Jak dobrze wybrać miejsce noclegu?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, jednak przynajmniej przed częścią z nich możemy się ustrzec. Gwiazdki są w Polsce wyznacznikiem określonego standardu, który jest określony odgórnie. Jeśli zauważymy niezgodność z klasyfikacją, możemy zgłosić nasze roszczenia odnośnie niewypełnienia obowiązków i ubiegać się o zwrot kosztów.

Rezerwując hotel zapoznajmy się szczegółowo z galerią, na której będzie można obejrzeć stan i wyposażenie pokojów hotelowych. Dobrym pomysłem jest przejrzenie ofert w bazie noclegowej lub portalu zrzeszającym podróżników, którzy oceniają różne obiekty. Poza tym, że będziemy mieli porównanie z innymi obiektami, zobaczymy wszystkie koszty oraz subiektywne opinie poprzednich gości.

Hotelowe gwiazdki wyznacznikiem luksusu

Choć hotelowe gwiazdki wciąż kojarzą się z luksusem lub przeciwnie, z kiepskimi warunkami, wiele obiektów nie posiadających gwiazdek oferuje atrakcyjne warunki po przystępnej cenie. Jeśli szukamy renomowanego hotelu w kraju, warto zapoznać się z tabelką i zweryfikować to, czy hotel spełnia swoje standardy. Za granicami kraju może być jednak różnie, dlatego czytajmy zawsze opinie o hotelu, przeglądajmy galerie i porównujmy inne obiekty w okolicy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą HORECATEX, która oferuje profesjonalną pościel hotelową, ręczniki hotelowe oraz inne wyposażenie, które podniesie Państwa komfort.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...