Fleurier – miasto zegarków

141148034870399200

Fleurier to miast znajdujące się w dystrykcie Val-de-Travers w kantonie Neuenburg w zachodniej Szwajcarii. Jest ono bardzo ciekawym miejscem szczególnie dla tych, którzy kochają zegarki. Zanim jednak wybierzemy się do Fleuerier warto dowiedzieć się nieco o jego historii.

Początki zegarmistrzowskiego fachu we Fleurier

Początki zegarmistrzostwa w Fleurier datuje się na 1730 rok, kiedy to David-Jean-Jacques-Henri rozpoczął wyrabianie zegarków. Producenci zegarków bardzo dobrze się tutaj czuli o czym świadczy niezwykle szybki rozwój tego rzemiosła. Według powszechnie dostępnych danych 20 lat po powstaniu pierwszego zakładu produkującego zegarki, w mieście działało już 15 kolejnych 15, a do1794 roku ich liczba wzrosła do 106, co sprawiało, że w tym fachu pracowało niemal 13% wszystkich mieszkańców miasta.

Zegarki na rynek chiński

Fleurier to również miejsce, gdzie Edouard Bovet i jego bracia rozpoczęli produkcję zegarków na rynek chiński. Pierwsze egzemplarze wyprodukowanych przez nich czasomierzy już w 1820 roku trafiły do klientów z dalekiego wschodu. W pierwszych latach działalności byli w tej dziedzinie monopolistami, ale z upływem lat dołączyli do nich również kolejni producenci zegarków.

Szkoła zegarmistrzowska

Szybki rozwój zakładów zegarmistrzowskich sprawił, że w 1851 roku w mieście została otwarta szkoła kształcąca zegarmistrzów. Jej uczniowie przez wiele lat wzmacniali swoimi umiejętnościami już istniejące zakłady zegarmistrzowskie lub zakładali nowe.

Dziś

Obecnie we Fleurier znajdują się siedziby znanych i cenionych firm zegarowych Parmingiani i Chopard (więcej informacji o zegarkach można znaleźć na stronie czaszegarkow.pl). Jest to także urocze szwajcarskie miasteczko położone w pięknym alpejskim zakątku. Turyści bardzo chętnie odwiedzają miasteczko nie tylko ze względu na zegarmistrzowską historię, ale również dlatego, że to miejsce niezwykle interesujące dla zwiedzających.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...