Czy w hotelu trzeba pokazać dowód osobisty?

142442282338202300

Podróżowanie to niezmiennie jeden z głównych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wraz ze spadkiem cen biletów na wszelkiego rodzaju środki transportu, tego rodzaju hobby wręcz zyskuje na popularności, szczególnie w formie wyjazdów organizowanych na własną rękę. Wiąże się to z koniecznością skorzystania z noclegów, a to z kolei nie obędzie się bez dopełnienia obowiązków meldunkowych i pokazania dowodu osobistego w recepcji. Ale czy oby na pewno tak jest?

Z dowodem do hotelu

Spójrzmy więc, jak wygląda to pod kątem prawnym. Najpierw jednak zarysujmy punkt wyjścia do naszych rozważań. Osobiście często zdarza mi korzystać się z noclegów, gdyż dużo podróżuje. Zazwyczaj za nocleg służą mi kwatery prywatne, lecz będąc ostatnio, jako turysta w Małopolsce, wykorzystywałem do tego celu polecone mi hotele w centrum Krakowa.

Nieobeznany ze zwyczajami hotelowymi, chciałem iść do swojego pokoju tuż po otrzymaniu kluczy, jednakże recepcjonista zatrzymał mnie stanowczo nalegając na okazanie dowodu osobistego. Nie chcąc dłużej przeciągać sprawy położyłem dowód na ladzie, a pracownik spisał dane i oddał mi dokument, życząc miłego pobytu. Wtedy zrodziło się w mojej głowie pytanie, czy pokazywanie dowodu przy wynajmowaniu pokoju hotelowego oby na pewno jest obowiązkowe. Sięgnąłem więc po odrobinę wiedzy do internetu, a po głębszym rozeznaniu, wiem już o wiele więcej.

Prawo a okazywanie dowodu

Z końcem 2012 roku przestały obowiązywać przepisy, nakładające na gości hotelowych obowiązek meldowania się w hotelu na pobyt czasowy lub stały, przed upływem 24 godzin od momentu zamieszkania w hotelu. Wskutek tego przepisami, które regulują kwestię pozyskiwania przez hotele danych osobowych swoich klientów w celu potwierdzenia ich tożsamości stały się zapisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Zgodnie z nimi hotel, w celu realizacji prostej czynności cywilno-prawnej, jaką jest wynajęcie pokoju, ma prawo zweryfikować dane podawane przez gościa poprzez wgląd w jego dokument tożsamości. Hotel natomiast nie ma uprawnień do wykonywania kserokopii dokumentu tożsamości, ani tym bardziej do żądania przekazania takiego dokumentu w depozyt, na czas pobytu w hotelu. Złamanie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych naraża więc taki podmiot na stosunkowo dotkliwe sankcje finansowe i prawne.

Praktyka hotelowa

Jak zwykle, w Polsce bywa jednak tak, że przepisy o czymś mówią ale życie pisze inne scenariusze. Hotele często ignorują zakazy zapisane w odpowiednich ustawach, żądając często przekazania dowodu do recepcji, aż do momentu rozliczenia się z wynajętego pokoju. Przedkładają w ten sposób ponad wszystko przede wszystkim dążenie do zabezpieczenia własnych interesów. A w tym wypadku będzie to możliwość dochodzenia swoich roszczeń od gościa hotelowego, w sytuacji w której zostanie stwierdzone, że mieszkając w pokoju dokonał szkód lub korzystał z usług, za które nie uiścił później opłaty.

Stąd też, z punktu widzenia hotelarzy, jest to jak najbardziej uzasadnione dążenie. Teraz więc, gdy patrzę na mój pobyt w Małopolsce mam przekonanie, że skoro pokazania dowodu osobistego żądają prawie wszystkie hotele Kraków, ten nie zaskoczył mnie pod tym względem niczym negatywnym.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...