Bieg Sasinów Zakończony

Po biegu2

Po biegu3Po biegu1

Po raz ósmy Wzgórza Dylewskie, na kilka godzin, stały się centrum narciarstwa biegowego w Polsce . Zasługa w tym tak szczęścia do pogody i warunków śniegowych jak i pracy organizatorów czyli Stowarzyszenia Miłośników Wzgórz Dylewskich.

W dniu 26 stycznia 2013 odbył się tam, przy temperaturze -14 C, Bieg Sasinów, impreza narciarska ,która z roku na rok ściąga do Wysokiej Wsi coraz więcej narciarzy biegowych. W tym roku zarejestrowało się 200 osób i lista zgłoszeń została zamknięta. Na starcie , o godzinie 11 stanęło 187 zawodników , a bieg ukończyło, z różnych przyczyn, 159 osób.

Trasę w tym roku poprowadzono po malowniczych pagórkach, polach i leśnych duktach Wzgórz Dylewskich pomiędzy siedliskami rozłożonymi między Wysoką Wsią a Glaznotami . Pętlą , która miała 5km , poprowadzono dwa a miejscami trzy tory tak aby biegacze mieli możliwość bezkolizyjnego wyprzedzania się. Uczestnicy byli z całej Polski.

Najszybszy w biegu głównym na 10 km okazał się Marcin Branas z Warszawy z czasem 34:33 drugi był Rafał Koryciński z Gdańska z czasem 36:53 a trzeci Jakub Konarowski z Warszawy z czasem 40:51. Wśród Pań triumfowała Aneta Ciborowska z Piszu przed Aleksandrą Góralską z Plusek i Martą Adamik z Rotmanki. ( Pełna lista wyników na www.datasport.pl)

VIII Bieg Sasinów był przełomowy pod wieloma względami.

Po pierwsze ,udział wzięli i bieg ukończyli : Wójt Gminy Ostróda; Burmistrz Miasta Ostróda i przewodniczący Rady Gminy .

Po drugie, po doświadczeniach zeszłorocznych z silnym mrozem w tym roku stanęły dwa ogrzewane namioty na 200 osób . W nich stoły, ławki , pyszna grochówka , którą przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Pietrzwałdu no i rozanieleni uczestnicy nad parującymi talerzami. Dla organizatorów widok bezcenny.

Po trzecie przełamana została dominacja rodziny Ciborowskich z Piszu. Stało się to za przyczyną udziału coraz szybszych zawodników z Polski. Norwegów jeszcze nie ma ale kto wie co będzie za kilka lat.

Po czwarte w Internecie na You Tube zaczęły pokazywać się filmy o Biegu Sasinów. Ponadto relacje zamieściła TV Ostróda oraz sobotnia Panorama w TVP2 .

Przy okazji biegu można było uzupełnić sprzęt narciarski jak i profesjonalnie nasmarować narty a wszystko za sprawą przedstawiciela firmy Alpina , który ze swoim stoiskiem był obecny na Biegu.

Rosnące zainteresowanie narciarstwem biegowym w naszej gminie jak i w Polsce skłoniło władze Gminy Wiejskiej Ostróda do współfinansowania utrzymywania tras biegowych w weekendy w okresie zimy na Wzgórzach Dylewskich. Przez to jesteśmy prawdopodobnie jedyną gminą na północ od A4 , która zapewnia swoim mieszkańcom możliwość biegania na nartach biegowych po wytyczonych torach.

Jeśli śnieg pozwoli 10 lutego biegamy po Polach Grunwaldzkich gdzie wraz z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem organizujemy piknik narciarski.

W przyszłym roku organizatorzy planują , nową szybszą trasę i nowy dłuższy dystans 20 km. Przygotowywać można się już teraz korzystając w weekendy z przygotowanych tras do czego gorąco zaprasza SMWD.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

MAZURY ZACHODNIE jesienią i o każdej porze roku.

MAZURY ZACHODNIE jesienią i o każdej porze roku.

Mazury kojarzymy najczęściej z Krainą Wielkich Jezior wraz z jej słynnymi, gwarnymi kurortami. Słabiej natomiast znamy zachodnią część Mazur, mającą zupełnie inne oblicze. Ta sąsiadująca z Warmią i Żuławami Wiślanymi kraina...
Mazury widziane z góry

Mazury widziane z góry

Jeśli woda w jeziorach jest już za zimna na kąpanie, wycieczki po mazurskich lasach zwyczajnie nam się znudziły, a wszystkie zabytki tych terenów zdążyliśmy już obejrzeć pojawia się pytanie :...
Balonem na Mazury

Balonem na Mazury

Człowiek marzył już od dawna, by unieść się w powietrze i patrzeć na świat z góry, a jaki jest piękniejszy teren do podziwiania niż Mazury? Rozległe jeziora przeplatane malowniczymi łąkami...