Austriackie białe szaleństwo

260314_big_34

Jeżeli wybieramy się na narty Austria ma sporo niezaprzeczalnych walorów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Przed wszystkim nasi dalsi sąsiedzi posiadają największe skupienie narciarskich stacji, wyśmienicie przygotowanych pod kątem małych i dużych amatorów sportów zimowych. Do tego lodowce, na których można szusować nieomal przez cały rok. Wreszcie położenie w pobliżu Polski: Kraków od Alp Kitzbühelskich dzieli niespełna 900 kilometrów. Od pierwszych, mniejszych stacji alpejskich – około 500 km.

Alpy, czyli narciarskie eldorado

Alpy to gigantyczny masyw górski, który rozciąga się w poprzek Europy i powoduje mocniejsze bicie serca w piersi każdego zapalonego narciarza. Do alpejskich potęg turystycznych należą Włochy, Francja, Niemcy, Szwajcaria i bezsprzecznie właśnie Austria, skrawek Alp poszczęścił się również mniejszym graczom na zimowym rynku: Monako i Lichtensteinowi (krajom położonym prawie w całości na obszarze Alp) czy Słowenii. Oczywiście każdy z tych regionów ma swoją specyfikę i odrębne uwarunkowania geograficzno-kulturowe, stąd warto się im przyjrzeć, aby pojechać tam, gdzie będziemy po prostu czuli się najlepiej.

Austriackie atuty

Atutem numer jeden, jeżeli chodzi o narty w Austrii jest doskonała infrastruktura, efekt wieloletnich tradycji i przemyślanych inwestycji, połączonych z wrodzonym zamiłowaniem do porządku oraz perfekcyjną organizacją. W austriackich Alpach odkryjecie prawdziwe eldorado świetnie przygotowanych ośrodków narciarskich. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów działa często kilka dużych obiektów, oferujących setki kilometrów komfortowych tras zjazdowych, na których obowiązuje jeden wspólny skipass. Dzięki temu Austria pozwala miłośnikom sportów zimowych na bardzo aktywne zaplanowanie zimowego wypoczynku, określane malowniczym mianem Ski Safari. Zmęczone wysiłkiem i zesztywniałe po całodziennym szusowaniu mięśnie możemy zrelaksować w licznych gorących źródłach. Austriackie Alpy Kitzbuehelskie oferują przy tym jedne z najbardziej malowniczych terenów narciarskich w Europie: kilka lat temu stacja narciarska Ski Welt Wilder była triumfatorem rankingu najlepszych narciarskich rejonów na świecie, a stacja narciarska Kitzbuehel-Kirchberg dzierży ten tytuł nieprzerwanie od trzech lat. Austria ma także wyśmienite śnieżne arterie na lodowcach, dzięki którym biała gorączka w tym kraju utrzymuje się prawie cały rok.

Przykładem starannej organizacji i troskliwości o turystów jest wspomniany system karnetów, obejmujących i grupujących sąsiadujące ze sobą stacje narciarskie. Karnety są dostępne w różnych, dopasowanych do naszych potrzeb wariantach. Doskonale został rozwiązany także transport na tereny zjazdowe. W przeciwieństwie do Włoch, w Austrii większość hoteli jest usytuowana w pewnym oddaleniu od wyciągów, ale za to kursują kilka razy dziennie bezpłatne skibusy, które dowożą nas na samo miejsce, oszczędzając nam dyskomfortu spaceru w ciężkich narciarskich butach.

Najważniejsze ośrodki

Do najbardziej znanych terenów lodowcowych należą stacje narciarskie w takich regionach, jak Zillertal, Stubaital, Europa Sport Region z lodowcem Kitzsteinhorn, Karyntia z lodowcem Mölltaler, Kaunertal, Pitztal i Sölden, z dwoma lodowcami Rettenbach i Tiefenbach. Wybierającym się na narty Austria oferuje, poza lodowcami, znakomite warunki do jazdy również na ogromnych terenach ośrodków Ski Amade, Ski Juwel (Alpbachtal), Ski Circus (Saalbach-Hinterglemm), Ischgl-Samnaun, czy St. Anton – żeby wymienić tylko te największe i najbardziej znane – oraz na dziesiątkach mniejszych stacji narciarskich, rozlokowanych na terenie praktycznie całego kraju.

Reasumując: wyjazd na narty do Austrii na pewno dostarczy Ci mnóstwo pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...