14 najwyższych punktów widokowych w Polsce

pkin-widok

W Polsce istnieje wiele wyjątkowych miejsc, z których można podziwiać niepowtarzalne, zapierające dech w piersiach widoki. Taką możliwość poza szczytami górskimi dają punkty specjalnie do tego przeznaczone. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Sky Tower we Wrocławiu

Jedną z najbardziej obleganych wrocławskich atrakcji jest najwyższy punkt widokowy w Polsce. Znajduje się na 49 piętrze wieżowca Sky Tower. Z tego podniebnego miejsca można podziwiać przepiękny Wrocław i okolice, a przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Śnieżkę, która oddalona jest o ponad 100km.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Zanim pojawił się wrocławski Sky Tower, to Pałac Kultury i Nauki uchodził za najwyższy polski punkt widokowy. Liczy 42 piętra i prawie 231 m wysokości, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stolicy. Turyści mogą zachwycać się panoramą Warszawy z wysokości 114 metrów z galerii znajdującej się na trzydziestym piętrze. Widok jest niesamowity – jak na zdjęciu.

Wieża widokowa w Siekowie

Mieszcząca się w lesie, na wzniesieniu Winnica (101 m.n.p.m) wieża jest najwyższym drewnianym punktem obserwacyjnym w naszym kraju. Na szczyt prowadzi 147 schodów, jednak widok, jaki można dostrzec na samej górze robi wrażenie. Przy odpowiednich warunkach zobaczymy stamtąd Przemęcki Park Krajobrazowy, Śmigiel, Wielichowo, Grodzisk Wielkopolski oraz Kościan.

Wieża w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

W krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się 77 metrowa wieża widokowa. Liczy 315 schodów i stanowi najwyższy punkt tego miasta, z którego przy dobrej widoczności można nawet zobaczyć Tatry.

Wieża widokowa na Gliniankach

Na najwyższym w okolicy wzniesieniu – Górze Pożegowskiej – znajduje się wieża licząca 17 metrów. Z jej górnego tarasu zachwycać się można urokami Wielkopolskiego Parku Narodowego, a na horyzoncie- panoramą Poznania, Gądek i Mosiny.

Wieża widokowa na Górze Zielonczyn

Sama Góra Zielonczyn ma wysokość ok. 40 metrów, taras widokowy znajduje się na wysokości około 34 metrów, po dodaniu daje to aż 74 metry- z takiej wysokości turyści mogą oglądać cudowne okolice województwa zachodniopomorskiego. Widoki są naprawdę wyjątkowe.

Wieża widokowa Gołdap

Wieża Gołdap jest doskonałym punktem dającym możliwość obserwowania całego miasta z wysokości 46,5 m. Posiada siedem kondygnacji, dodatkowo zdobi ją kopulaste przekrycie zwieńczone latarnią z iglicą. Na samej górze wieży znajduje się kawiarnia, w której można spędzić niezapomniane chwile.

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej

Wieża o wysokości 31,5 metra daje turystom możliwość podziwiania niepowtarzalnych widoków południowej części Bałtyku oraz pięciu miast: Sławna, Sianowa, Darłowa, Białogardu i Kołobrzegu. Ceglane sekwencje zdobią gzymsiki i fryzy. Dodatkowym atutem budowli jest fakt, iż jest ona wpisana do rejestru zabytków ze względu na swoją wysoką wartość historyczną.

Góra Donas

Góra Donas to najwyższe wzniesieniem Gdyni, liczy 205,7 m.n.p.m. i właśnie z niej można obserwować zarówno gdyńską, jak i sopocką panoramę. Taras widokowy umieszczony jest na wysokości 231 m.n.p.m. Przy odrobinie szczęścia i pogody turyści dostrzegą nawet półwysep Helski.

Wieża widokowa w Kalibkach

Wieża w Kalibkach licząca 85 metrów również udostępnia podróżnikom taras widokowy. Znajduje się on na wysokości 28 metrów, a z niego rozciąga się niepowtarzalny widok na Zatokę Gdańską oraz całe Trójmiasto.

Wieża widokowa w Ustce

Wieża widokowa w Ustce jest jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. Niegdyś odgrywała rolę wojskowego punktu obserwacyjnego, obecnie umożliwia turystom podziwianie widoku na piaszczystą ustecką plażę oraz klify w pobliskim Orzechowie. Wokół niej znajdują się liczne kawiarnie i bary, w których po wizycie na szczycie można zrelaksować się przy kawie czy herbacie.

Wzgórze Czubatka

Wzgórze Czubatka znajduje się w miejscowości Klucze. Jest punktem dającym możliwość zobaczenia panoramy miasta oraz rozległych przestrzeni Pustyni Błędowskiej- jedynej pustyni w naszej części Europy. Ponadto ze wzgórze można spacerkiem dojść do dwóch malowniczych stawów – Czerwonego i Zielonego. One także są warte uwagi.

Sokolik – formacja skalna

Również góry mogą być idealnym punktem obserwacyjnym. Sokoliki to dwie formacje skalne: Duży stojący na wysokości 620m z platformą widokową wznoszącą się na wysokość około 30 m i Mały znajdujący się na wysokości 610-615m. Ze szczytu tej cudownej skały rozpościera się magiczny widok na Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Kaczawskie oraz Góry Izerskie.

Wieża widokowa w Radomierzu

Samotna, otoczona murami wieża w Radomierzu to kolejne idealne miejsce do podziwiania Rudawy Janowickiej, Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Kotliny Jeleniogórskiej. Podobno panorama z owej budowli jest bardziej spektakularna, niż widok z karkonoskich szczytów.

Odwiedzenie wyżej wymienionych miejsc z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń oraz widoków, które utkwią w pamięci na długi czas. Warto wybrać się do nich przy okazji wizyty w którymś z miast i przekonać się, jak wiele radości można czerpać z samej obserwacji.

Komentarze:

Ostatnio dodano z tej kategorii:

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 laureatów godła “Złoty Standard”

Kolejnych 87 obiektów hotelarskich wyróżniono godłem "Złoty Standard". Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 13 listopada br. w Warszawie i zgromadziła blisko 200 menedżerów hotelarstwa oraz przedstawicieli organizacji branżowych Zgromadzonym oczekującym na...
Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Plebiscyt Best Hotel Award 2012 Zakończony

Już po raz drugi w branży hotelarskiej zostały przyznane nagrody Best Hotel Award 2012 organizowane przez firmę Global Hotels & Travels - właściciela serwisów rezerwacyjnych online z największa w Polsce...
Raciborskie NAJ

Raciborskie NAJ

NAJwiększa z możliwych pomyłka przydarzyła się Morawianom, którzy w 1108 roku mieli bronić grodu raciborskiego przed wojami księcia Bolesława Krzywoustego, który w tym czasie polował w lasach pod Koźlem. Widząc...