Home Artykuły Ferie zimowe w ciepłych krajach, czyli alternatywa dla Zakopanego

Ferie zimowe w ciepłych krajach, czyli alternatywa dla Zakopanego

11 min read

Urlop w zimie? Koniecznie w górach, najlepiej spędzony na stoku. Badania dowodzą, że taki plan spędzenia wolnych dni w okresie od grudnia do marca, deklaruje większość Polaków. Tymczasem zima to idealny czas, aby udać się na wczasy za granicę, niekoniecznie jednak do krajów kojarzonych z uprawianiem narciarstwa.

W zimie najbardziej popularne są dwa okresy, kiedy Polacy udają się na wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Pierwszym są święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, drugim – ferie zimowe, które w każdym z województw wypadają w innym terminie (ale zawsze przypadają na styczeń lub luty). Myli się jednak ten, kto sądzi, że wyjazdy w zimie dorównują popularnością wakacyjnym. Wyniki badania „Wyjazdy Polaków w sezonie zimowym 2015/2016”, przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej, nie pozostawiają wątpliwości – Polacy wciąż zdecydowanie bardziej wolą wypoczywać poza domem w lecie.

W zimie poza domem wypoczywają głównie mieszkańcy dużych miast

Ponad 70 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w zimie nie zamierza wyjeżdżać w celach turystycznych (gdzie za taki wyjazd uważany jest pobyt poza miejscem zamieszkania z przynajmniej jednym noclegiem). W sezonie zimowym na wypoczynek poza domem decyduje się jedynie 14 proc. respondentów, z czego większość stanowią mieszkańcy dużych ośrodków miejskich w wieku 20-49 lat, którzy cieszą się dobrą sytuacją finansową. Jeśli już Polacy decydują się na urlop w zimie, najczęściej nie przekraczają granic kraju i kierują się ku Tatrom i Karkonoszom, zwykle bagaż uzupełniając o narty lub deskę snowboardową. O wiele rzadziej decydują się na zwiedzanie lub wypoczynek połączony z zadbaniem o zdrowie (wyjazdy do centrów wellness & spa). W przypadków wojaży zagranicznych sprawy wyglądają jednak inaczej.

Sylwester pod Wieżą Eiffela

Chociaż z roku na rok rośnie wśród rodzimych narciarzy zainteresowanie stokami w Czechach, na Słowacji, w Austrii i Włoszech, to jedynie co dziesiąty ankietowany przez TNS Polska podał uprawianie białego szaleństwa jako cel wyjazdu zagranicznego w sezonie zimowym. Większość decyduje się wtedy na wyjazd do jednej z zachodnich stolic lub w tropiki. W pierwszym przypadku Polacy wybierają zwiedzanie oraz udział w obchodach powitania Nowego Roku. Pod tym względem największą popularnością cieszą się Paryż, Rzym i Barcelona. W okresie świąteczno-noworocznym rośnie też liczba wyjazdów do miast w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Jest tak głównie dlatego, że to właśnie w tych państwach zamieszkuje najwięcej imigrantów zarobkowych z Polski, a w grudniu odwiedzają ich bliscy, aby wspólnie spędzić Boże Narodzenie (co i tak jest okazją do zobaczenia lokalnych zabytków lub wizyt w muzeach).

Kierunek: tropiki

Z drugiej strony zima to również okres, gdy Polacy decydują się na urlopowe eskapady w te części globu, gdzie nie uświadczą mrozu i śniegu. Jest to tym bardziej atrakcyjna alternatywa do spędzenia urlopu w Zakopanem, że poza sezonem wakacyjnym wycieczki do tak egzotycznych państw, jak Tajlandia, Kuba, Malediwy czy Indonezja są o wiele tańsze. Koszt wyjazdu spada jeszcze bardziej, jeśli zorganizuje się go we własnym zakresie, zamiast decydować się na gotową ofertę biura podróży. Oczywiście w takim wypadku trzeba zadbać o rezerwację noclegów i biletów na przelot w obie strony, wszystkie niezbędne szczepienia oraz o ubezpieczenie turystyczne.

Bez polisy turystycznej ani rusz

W tym ostatnim przypadku należy dopilnować, aby polisa obejmowała koszty leczenia (ambulatoryjnego i hospitalizacji), gwarantowała bezpłatny transport do Polski, jeśli ubezpieczony ulegnie poważnemu wypadkowi oraz chroniła turystę w sytuacji, gdy łupem złodziei padnie jego portfel lub bagaż. Jeżeli w trakcie urlopu w tropikach właściciel polisy będzie chciał podróżować wynajętym samochodem lub quadem, wówczas ubezpieczenie turystyczne powinno być rozszerzone o zakres ochrony NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) oraz OC (Odpowiedzialność Cywilna). Jeśli do wypadku dojdzie z winy polskiego wczasowicza, nie poniesie on finansowych kosztów związanych z zadośćuczynieniem poszkodowanemu – będzie to leżeć w gestii towarzystwa ubezpieczeniowego. Oczywiście zakup polisy przed zimowym urlopem nie powinien ograniczać się tylko do wyjazdów w tropiki. Nie należy z niej rezygnować nawet jeśli okres bożonarodzeniowy chce się wykorzystać do zobaczenia na własne oczy Wieży Eiffela, muzeum Prado czy Pałacu Buckingham.

Karta EKUZ nie zastąpi polisy

Oczywiście, osoby płacące w Polsce składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą wyrobić w każdym wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), ale traktowanie jej jako równorzędnej wobec polisy turystycznej jest błędnym podejściem i może mieć bardzo kosztowne skutki. Dlaczego? Otóż EKUZ zapewnia bezpłatne korzystanie z refundowanych usług państwowej służby zdrowia w kraju pobytu. Oznacza to, że jeśli usługa medyczna, której będzie musiał poddać się polski turysta, nie będzie objęta refundacją, wówczas trzeba będzie za nią zapłacić z własnej kieszeni. Ponadto karta EKUZ nie obejmuje transportu chorego do kraju oraz ochrony w ramach NNW i OC w życiu prywatnym. Stąd nabycie polisy turystycznej o sumie ubezpieczenia kosztów leczenia na 200 tys. zł i OC w wysokości 100 tys. zł powinno być żelaznym punktem przygotowań do zimowego urlopu.

U rodziny lub w hotelu

Na koniec warto przyjrzeć się statystykom mówiącym o tym, gdzie Polak, który spędza urlop za granicą, decyduje się zostać na noc w sezonie zimowym. Jedna trzecia ankietowanych w badaniu na zlecenie POT z 2015 roku przyznała, że wyjeżdżając na urlop poza Polskę między grudniem a marcem decyduje się zatrzymać się u krewnych lub znajomych. Na noclegi w hotelach, pensjonatach lub hostelach decyduje się podobna liczba respondentów. Jedynie co szósty wybiera nocleg z pełnym pakietem pobytowym, obejmującym także wyżywienie oraz inne usługi (np. basen, spa lub zorganizowane wycieczki z przewodnikiem).

Pamiętaj, aby przed wyjazdem zagranicznym na czas urlopu ubezpieczyć się na: http://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-podrozy/ubezpieczenie-radosc-odkrywania

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Hotel SPA – góry to naturalna destynacja dla chcących naprawdę wypocząć

Hotele SPA to jeden z najpopularniejszych wyborów na krótkie, najczęściej weekendowe wypad…