Home Artykuły Destynacje Świat Przewodnik po przeprawach promowych do Szwecji

Przewodnik po przeprawach promowych do Szwecji

10 min read

Wycieczka do Szwecji do świetny sposób na spędzenie długiego weekendu lub wakacyjnego urlopu. Ile trwa rejs promem do Szwecji? Ile zapłacisz za taką podróż? Co warto zobaczyć podczas pobytu w tym kraju? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym poradniku.

Podróż do Szwecji ‒ praktyczne informacje

Szwecja jest członkiem układu z Schengen, dlatego planując urlop, nie musisz się martwić o konieczność wyrobienia wizy czy dopełnienia innych formalność. Do legalnego przekroczenia szwedzkiej granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty lub paszport. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy posiadany przez Ciebie dokument jest ważny i znajduje się dobrym stanie (plastikowy dowód osobisty nie może być popękany lub połamany; żadna ze stron w paszporcie nie może być nadarta czy zalana). Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli tzw. EKUZ. Dokument ten potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie Szwecji. Aby wyrobić Kartę, musisz złożyć odpowiedni wniosek do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia  – możesz zrobić to osobiście bądź drogą elektroniczną. Odpowiedni formularz oraz wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie internetowej Funduszu. Jeżeli wybierasz się na dłuższe wakacje z małymi dziećmi, warto rozważyć wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Dzika przyroda i piękne widoki

Szwecja stanowi świetną alternatywę dla popularnych, zatłoczonych kurortów. Jeżeli do wypoczynku potrzebujesz ciszy i przestrzeni, z pewnością zachwycą Cię szwedzkie krajobrazy. Prawie 10% całej powierzchni tego kraju zajmują wody śródlądowe – bystre rzeki oraz malownicze jezior, których liczba wynosi prawie 100 000. Urlop w Szwecji to świetna okazja do krajoznawczych wędrówek. Znaczną część kraju pokrywają liściaste i iglaste lasy, nienaruszone działalnością człowieka. Spotkać w nich można żyjące dziko renifery, łosie, jelenie i sarny. W Szwecji istnieje wiele Parków Narodowych, których zadaniem jest ochrona dziedzictwa przyrody. Jednym z piękniejszych jest Park Narodowy Abisko. Szlak turystyczny biegnący przez Park nie zalicza się do szczególnie trudnych, a jego przemierzenie dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Drugim, wartym odwiedzenia miejscem jest Park Narodowy Sarek, który znajduje się na stworzonej przez UNESCO Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Poza dziką przyrodą i zapierającymi dech w piersiach widokami Szwecja oferuje również liczne atrakcje turystyczne ulokowane w miastach.

Atrakcje turystyczne – co warto zobaczyć w Szwecji?

Zwiedzanie Szwecji najwygodniej zacząć jest od portowego miasta Karlskrona. W tym miejscu cumuje bowiem większość promów płynących z Polski do Szwecji. Miasto to ulokowane jest na ponad trzydziestu wyspach. Do najciekawszych atrakcji turystycznych tego miasta zalicza się m.in. Muzeum Marynarki Wojennej, Kościół Admiralicji, czyli największa szwedzka drewniana świątynia, Twierdza Kungsholm oraz Zamek Drottningskärs. Podczas urlopu w Szwecji z pewnością warto zwiedzić również Sztokholm. Będąc w tym mieście, koniecznie odwiedź morskie Muzeum Vasa, malowniczą wyspę Djurgården, Pałac Królewski, Riksdag, czyli szwedzki parlament ora Gamla Stan ‒ sztokholmskie stare miasto. W pobliżu Sztokholmu znajduje się największa szwedzka wyspa ‒ Gotlandia, nazywana również Wyspą Wikingów. Co ciekawe, na wyspie do tej pory mieszkają potomkowie Wikingów, którzy opiekują się znajdującymi się tam zabytkami. Ważnym punktem na turystycznej mapie Szwecji jest również Malmö, trzecie co do wielkości miasto w tym kraju, bogate w unikalne zabytki średniowiecznej architektury.

Rejs promem ‒ ile trwa? Ile kosztuje?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Szwecji jest przeprawa promowa. Jeżeli podczas pobytu w tym kraju chciałbyś urządzić objazdową wycieczkę, możesz skorzystać z promu dostosowanego do przewozu samochodu. Prawo jazdy otrzymane w Polsce upoważnia Cię do poruszania się po szwedzkich drogach. Przeprawa promem z Polski do Szwecji trwa około dwunastu godzin – z tego powodu w cenę biletu wliczona jest kabina sypialna, z której możesz skorzystać podczas podróży. Podczas rejsu na pewno nie będziesz się jednak nudził! W tym czasie skorzystać możesz ze znajdujących się na pokładzie promu restauracji, barów i klubów. Przewoźnicy często zatrudniają również animatorów, którzy organizują gry i zabawy dla dzieci. Koszt rejsu promem od Szwecji uzależniony jest od cennika przewoźnika, z którego usług skorzystasz. Korzystną ofertę przygotowała firma Stena Line. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej przewoźnika: http://www.stenaline.pl/do-szwecji.

Stena Line ‒ atrakcyjna oferta dla czworga

Jeżeli planujesz samochodową wycieczkę z grupą przyjaciół lub rodziną, za bilety w obie strony zapłacisz 349 zł za osobę. W cenie tej zawiera się przewóz samochodu osobowego, dwa noclegi w czteroosobowej kabinie z łazienką oraz możliwość skorzystania z rozrywek podczas rejsu. Promy Stena Line wypływają z portu w Gdyni w czwartki (o godzinie 9:00 i 20:30) oraz piątki (o godzinie 19:30). Rezerwując bilet na kurs powrotny, możesz zdecydować, ile dni chcesz spędzisz w Szwecji. Jeżeli wybierasz się tam tylko na długi weekend, zdecydować możesz się na pobyt trzy- lub czterodniowy, jeżeli chcesz spędzić w Szwecji cały urlop, wybrać możesz opcję z powrotem za jedenaście dni. Prom przetransportuje Ciebie, osoby, z którymi podróżujesz, i Twój samochód do portu w Karlskronie. Od tego momentu sam możesz zdecydować, jak wykorzystasz swój pobyt i jakie atrakcje turystyczne odwiedzisz. Masz wolną rękę! W ofercie Stena Line znajdują się również zorganizowane wycieczki z przewodnikiem i noclegiem w hotelu, a także specjalne oferty przeznaczone dla rodzin z dziećmi.

Artykuł sponsorowany

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Destynacje Świat

Sprawdź również

Cypr czy La Gomera? Na których plażach można się naprawdę zrelaksować?

Cypr to bajeczne plaże, La Gomera jest raczej znana z ich braku. Sprawdzamy, jak faktyczni…