Home Artykuły Destynacje Polska Największe atrakcje na trasie Warszawa-Zakopane

Największe atrakcje na trasie Warszawa-Zakopane

6 min read

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez Warszawiaków kurortów górskich jest Zakopane. Serce polskich Tatr i zimowa stolica Polski przyciąga do siebie turystów z całego kraju, jak i spoza naszych granic. W Zakopanem przez cały rok, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym można spotkać turystów z Warszawy, który przyjeżdżają tutaj całymi rodzinami.



Z Warszawy do Zakopanego

Trasa Warszawa Zakopane liczy sobie 410 km, jeśli kierowca podróżuje przez Kielce, Kraków i Nowy Targ. Osławiona trasa „Zakopianka” jest niestety trudna do przebycia. Zwykle w okresie przedświątecznym czy w trakcie ferii zimowych formują się na niej wielokilometrowe korki. Jak dotychczas nie przeprowadzono gruntownej przebudowy tej trasy, aby ją udrożnić. Dopóki nie powstanie szeroka, co najmniej dwupasmowa trasa do stolicy Tatr, podróż Zakopianką może oznaczać poruszanie się z prędkością 5-10 km na godzinę przez nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Co zwiedzać po drodze?

Jadąc własnym samochodem z Warszawy do Zakopanego można zobaczyć wiele ważnych, ale mało znanych atrakcji turystycznych. Już w Skarżysku-Kamiennej, 160 km od Warszawy, można zatrzymać się na chwilę i odwiedzić Muzeum Orła Białego. Na jego zwiedzanie trzeba poświęcić około godziny. Poza sezonem jest ono otwarte w godzinach od 8 do 16, a w sezonie letnim godziny zwiedzania wydłużono do 20. Oprócz muzeum, warte uwagi jest Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, położone w odległości 3 km na północ od muzeum. W Wąchocku, 15 km na wschód od Skarżyska, znajduje się klasztor cystersów, a 20 km w tym samym kierunku – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Dokładniej trasa warszawa-zakopane opisana jest tutaj.

Kontynuując standardową trasę do Zakopanego turyści trafią w końcu do Kielc. Samo miasto jest warte uwagi, wraz z Pałacem Biskupów Krakowskich, w którym mieści się galeria malarstwa polskiego oraz Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Muzeum Narodowe w Kielcach otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Naprzeciwko Pałacu Biskupiego zlokalizowana jest kolejna atrakcja turystyczna – Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawiej Kieleckiej, pochodzące z XVIII wieku, oraz dawny klasztor bernardynów na wzgórzu Karczówka.

W Chęcinach, 180 km od Warszawy znajduje się średniowieczny Zamek Królewski, który dostępny jest dla zwiedzających. U stóp zamkowego wzgórza zachowały się zabudowania zabytkowego miasteczka.

 W Tokarni, na trasie Warszawa Zakopane można odwiedzić jeden z największych w kraju skansenów – park etnograficzny, Muzeum Wsi Kieleckiej.

 Na 229 kilometrze trasy ze stolicy do Zakopanego natrafimy na Klasztor cysterski z XII wieku, w Jędrzejowie. Następnie wjedziemy już do Krakowa. Zwiedzanie całego miasta wraz ze wszystkimi jego atrakcjami mogłoby zająć nawet kilka dni. Jeśli jednak nie mamy na to wystarczająco czasu, wystarczy choć na chwilę pobyć na rynku głównym czy zrobić zakupy w zabytkowych Sukiennicach, przy akompaniamencie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Dla osób, które mogą sobie pozwolić na dłuższy przystanek w Krakowie polecane jest zwiedzanie Zamku na Wawelu, najlepiej z przewodnikiem.

W samym Zakopanym i okolicach można zwiedzić wiele ciekawych, godnych uwagi miejsc oraz podziwiać dziewiczą przyrodę podczas górskich wędrówek po tatrzańskich trasach.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Destynacje Polska

Sprawdź również

Hotel SPA – góry to naturalna destynacja dla chcących naprawdę wypocząć

Hotele SPA to jeden z najpopularniejszych wyborów na krótkie, najczęściej weekendowe wypad…