Home Artykuły Magia świątecznych zakupów

Magia świątecznych zakupów

10 min read

Poczuj magię świąt i odwiedź najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie!

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, które nierozłącznie kojarzą się z choinką, śniegiem, św. Mikołajem, grzańcem, pierniczkami czy wspólnym kolędowaniem. Wszystko to, a także całą moc świątecznych specjałów i regionalnych przysmaków, można rok rocznie znaleźć odwiedzając europejskie jarmarki świąteczne.



Kraina jarmarków

W Niemczech kiermasze świąteczne co roku organizowane są w ponad 1000 miejscowości. Świąteczne jarmarki u naszych zachodnich sąsiadów rozpoczynają się zazwyczaj 29 listopada i trwają do dnia Wigilii Bożego Narodzenia. Najsłynniejsze odbywają się w dużych miastach: Norymberdze, Berlinie, Monachium, Kolonii i Lipsku. Mniejsze jarmarki, takie jak w Erfurcie czy Wernigerode, także cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród mieszkańców. Ich tradycje niejednokrotnie sięgają średniowiecza, a najstarszy z nich – jarmark w Dreźnie, czyli słynny Striezelmarkt – odbył się po raz pierwszy w1434 roku.

Nazwa drezdeńskiego kiermaszu pochodzi od słowa Strietzel, słynnej niemieckiej strucli bożonarodzeniowej, która z czasem przekształciła się w Christstollen, tradycyjne ciasto z bakaliami. Podczas uroczystego otwarcia jarmarku wprawiana jest w ruch największa na świecie 14-metrowa bożonarodzeniowa piramida ozdobiona dzwoneczkami i figurami związanymi ze świętami i historią regionu. W czasie trwania kiermaszu w Dreźnie odbywa się Święto Strucli, podczas którego od Zwinger do Striezelmarkt trwa pochód z olbrzymią struclą, którą uroczyście kroi się na kawałki i sprzedaje przechodniom. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele charytatywne.

Z kolei Berlin z końcem listopada zamienia się w istną świąteczną krainę – w mieście odbywa się kilkadziesiąt jarmarków. Kiermaszem, który co rok przyciąga najwięcej turystów i miejscowych jest ten na placu w Gendarmenmarkt. Kiermasz wyróżnia się bogatym programem występów artystycznych. Na miejscu można podziwiać popisy akrobatów, posłuchać kolęd w wykonaniu śpiewaków operowych i chórów. Berliński jarmark to także aromat Glühwein, czyli grzanego wina z przyprawami a także smak popularnego w całych Niemczech Bratwurstu i tradycyjnego keksu.

Zimowy raj

Wraz z końcem listopada stolica Austrii staje się tłem organizowanych od pokoleń kiermaszy. Nigdzie indziej bożonarodzeniowe ozdoby tak idealnie nie komponują się z barokową architekturą jak w Wiedniu. Kiermasz na Placu Ratuszowym jest jednym z największych w Europie i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Na ponad 150 stoiskach można kupić lokalną sztukę rękodzielniczą, szklane dekoracje, tradycyjne szopki i ceramikę. Kiermasz w Wiedniu to także idealne miejsce dla zakochanych. Składają się nań „Drzewo Serc”, pod którym spotykają się młode pary, a także „Poczta w Chmurach”, gdzie, można wysłać miłosny list – w sposób tradycyjny lub drogą elektroniczną. Będąc w Wiedniu warto też odwiedzić – odbywający się przed Pałacem w Schönbrunn – Jarmark Adwentowy. Tam oprócz wspólnego kolędowania i zakupu tradycyjnych figurek zrobionych z siana, można także wcielić się w rolę królewskiego piekarza w pałacowej piekarni.

Różnorodność zakupów

Zwiedzając europejskie jarmarki, warto na chwilę zatrzymać się we Wrocławiu. To tu odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy – jeden z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku oferuje nie tylko lokalne przysmaki, takie jak: grzaniec, pierniki i prażone orzechy, ale także francuskie ślimaki, węgierskie langosze, austriackie sery dojrzewające i turecką baklave. Różnorodność dotyczy także rękodzieła – na tegorocznym kiermaszu obok tradycyjnych wyrobów zadebiutują ozdoby wykonane z koronek koniakowskich, patchworkowe wyroby z Nepalu, marsylskie mydła zapachowe i kosmetyki z Jordanii. Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych: specjalnie dla nich na scenie inscenizowane są znane baśnie, a po rynku krążą kolorowe krasnale. Jarmark trwa od 21 listopada do 22 grudnia.

Tradycja z pomysłem

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy odbywający się na Rynku Głównym jest najstarszym w kraju. Rozpoczyna się 26 listopada i trwa do 28 grudnia. Co roku można tam skosztować tradycyjnych przysmaków, cieszyć się aromatem grzanego wina i zakupić oryginalne gwiazdkowe prezenty, miniaturowe szopki oraz słodycze, takie jak: prażone orzechy w karmelu czy marcepanowe bloki w czekoladzie. Nieodłącznym elementem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia jest, w Krakowie, konkurs szopek, który odbywa się w pierwszy czwartek grudnia. Tradycja tego wydarzenia sięga XIX wieku.

Ciekawą alternatywą dla Krakowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego jest Galicyjski Kiermasz Adwentowy. Odbywa się po raz trzeci na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej. Tutaj również można znaleźć lokalne przysmaki między innymi: oscypki i moskole, a także kupić nietuzinkowe prezenty dla najbliższych, takie jak: ręcznie robione czapki i rękawiczki, artystyczna biżuteria i unikalne torebki z filcu. Wyjątkową atrakcją w tym roku są armatki śnieżne, które zapewnią zimową scenerię, niezależnie od panującej aury. Odwiedzający kiermasz będą mogli m.in. skorzystać z konsultacji dietetyka, który podpowie, jak radzić sobie ze skutkami łakomstwa przy świątecznym stole. Warto dodać, że integralną częścią kiermaszu jest lodowisko na otwartym powietrzu.

Boże Narodzenie to dla wielu najpiękniejszy czas w roku. Świąteczne Jarmarki od pokoleń urzekają blaskiem mieniących się światełek, aromatem korzennych przypraw i różnorodnością oferowanych produktów. Niektóre kiermasze mogą poszczycić się przeszło 600-letnią tradycją, inne dopiero startują. Jedno jest pewne: warto odwiedzić chociaż jeden z nich i przez ten wyjątkowy moment poczuć magiczną atmosferę Świąt.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Cypr czy La Gomera? Na których plażach można się naprawdę zrelaksować?

Cypr to bajeczne plaże, La Gomera jest raczej znana z ich braku. Sprawdzamy, jak faktyczni…