Home Artykuły Co warto zwiedzić na Helu?

Co warto zwiedzić na Helu?

5 min read

Hel to jedno z najpiękniejszych miejsc nad morzem. Każdego roku ten urokliwy zakątek polskiego wybrzeża odwiedzają tysiące turystów, ale mimo takiej popularności wciąż można na Mierzei Helskiej spędzić spokojne, pełne wrażeń wakacje. Oto co Hel ma swoim gościom do zaoferowania.

Powiew historii

Przynajmniej jeden dzień swoich wakacji nad morzem warto poświęcić na wyprawę do miasta Hel, leżącego na samym cyplu mierzei. Tam bowiem można na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała obrona kraju podczas drugiej wojny światowej. Na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża stoi między innymi słynna bateria Laskowskiego, wyposażona w cztery działa Boforsa o zasięgu do 20 km; bateria dzielnie opierała się atakom niemieckiej Kriegsmarine i z jej pomocą Hel był w stanie przetrwać 32 dni wrogiego ostrzału. Drugie interesujące stanowisko obronne to bateria Schleswig-Holstein, przystosowana do obsługi dział Kruppa, które były w stanie miotać pociski na odległość 55 km. Jest też wysoka na osiem pięter wieża kierowania ogniem oraz bunkry z interesującą, historyczną ekspozycją, a spragnieni większych emocji turyści mogą sprawdzić swoje umiejętności na muzealnej strzelnicy.

Odwiedziny u fok

Fokarium to bez dwóch zdań jedna z największych atrakcji turystycznych Helu. Jest częścią Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, która znajduje się pomiędzy portem rybackim a wojennym. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się oczywiście sala podglądu podwodnego, gdzie można do woli obserwować bawiące się małe foki. O określonych godzinach, zwykle o 11:00 i 15:00, odbywa się karmienie fok i pokaz zwierzęcych sztuczek. Do fokarium najlepiej wybrać się rano, ponieważ placówka zamykana jest dość wcześnie, przed zachodem słońca. Trzeba też pamiętać o tym, że fok absolutnie nie wolno dokarmiać na własną rękę ani rzucać im jakichkolwiek zabawek.

Rezerwaty przyrody

Hel i Zatoka Pucka są częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to miejsce o szczególnym znaczeniu dla polskiej przyrody, z unikalnymi rezerwatami. Wycieczkę po przyrodniczych atrakcjach Półwyspu Helskiego warto połączyć z przeprawą przez Zatokę, tak by obejrzeć dodatkowo rezerwat Beka, Mechelińskie Łąki oraz Słone Łąki.

Po lądzie najwygodniej będzie się poruszać rowerem. Przez całą Mierzeję Helską biegną atrakcyjne ścieżki rowerowe o różnym stopniu trudności, a na nocleg można się zatrzymać na jednym z kempingów położonych tuż nad plażą w otoczeniu lasu. Rower można wypożyczyć na miejscu, np. we Władysławowie, Jastarni, Juracie albo Helu.

Kilometry pięknych plaż

Nie ma wyjazdu nad morze bez spaceru po plaży, a te na Półwyspie Helskim zaliczają się do najpiękniejszych na całym wybrzeżu; szukając noclegu warto wybrać hotel z widokiem na morze, wtedy te niesamowite krajobrazy będą na wyciągnięcie ręki. Plaże helskie słyną z czystego, drobnego piasku, a do wyboru są zarówno zorganizowane kąpieliska, jak i dzikie, niestrzeżone zatoczki. Plaże od strony Zatoki Puckiej są najlepszą opcją dla fanów sportu, ponieważ właśnie tutaj można pływać na kajakach, surfować, żeglować czy nurkować.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Cypr czy La Gomera? Na których plażach można się naprawdę zrelaksować?

Cypr to bajeczne plaże, La Gomera jest raczej znana z ich braku. Sprawdzamy, jak faktyczni…